Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i Związku Zawodowego Górników w Polsce z Polskiej Grupy Górniczej zwrócili się do zarządu spółki w sprawie dodatkowego urlopu zdrowotnego dla pracowników zakładów przeróbki węgla. Przypomnijmy, że takie rozwiązanie właśnie zostało przyjęte w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW).
Przedstawiciele „Solidarności” i ZZGwP zwrócili się w tej sprawie do zarządu PGG w dwóch osobnych pismach w poniedziałek, 15 stycznia. Zwarte w pismach postulaty są takie same.
„W nawiązaniu do wcześniejszych propozycji zapisów do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Polskiej Grupy S.A., Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ Solidarność Polskiej Grupy Górniczej S.A. postuluje o rozpoczęcie negocjacji w temacie dodatkowego urlopu zdrowotnego dla pracowników zatrudnionych w Zakładach Przeróbki Mechanicznej Węgla kopalń Polskiej Grupy Górniczej S.A. w wymiarze, który został podpisany w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. tj.: 2 dni robocze po przepracowaniu 5 lat w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla; 5 dni roboczych po przepracowaniu 10 lat w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla” – czytamy w piśmie podpisanym przez Bogusław Hutka, przewodniczącego ZOK NSZZ „Solidarność” w PGG.
Wspomniane porozumienie dotyczące dodatkowych dni urlopu dla przeróbkarzy w JSW zostało podpisane pomiędzy stroną związkową i zarządem spółki na początku stycznia. Pracownikom kopalń JSW zatrudnionym stale w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla na stanowiskach robotniczych oraz na następujących stanowiskach nierobotniczych w Wydziale Przeróbki Mechanicznej Węgla: dozorca, sztygar zmianowy, sztygar oddziałowy, nadsztygar, po 5 latach pracy w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla przysługuje dodatkowo urlop wypoczynkowy w wymiarze 2 dni roboczych, a po 10 latach pracy – w wymiarze 5 dni roboczych.
Polska Grupa Górnicza to największa polska spółka węgla. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (w jej skład wchodzą ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła, a na koniec 2022 roku spółka zatrudniała łącznie 36 800 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.