Prawdopodobnie we wtorek, 9 stycznia, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej powinna wyjaśnić się sprawa rekompensaty za Święto Trzech Króli, które w tym roku wypadło w sobotę. W tym dniu, jak podały związki zawodowe działające w spółce, powinien zebrać się zarząd.
Przypomnijmy, że 21 grudnia 2023 r. strona społeczna w sprawie rekompensaty zwróciła się z pismem do włodarzy JSW.
„W związku z dodatkowym dniem wolnym ulegnie obniżeniu o jedną dniówką płatną ilość dni nominalnych do przepracowania w okresie rozliczeniowym. W konsekwencji obniżone zostałoby również wynagrodzenie wszystkich pracowników opłaconych dniówkowo. W celu zachowania równego traktowania pracowników zatrudnionych w JSW SA Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ Solidarność JSW SA wnosi o zrekompensowanie dniówki urlopowej tzw. XA ww. pracownikom, tak jak miało to miejsce w latach poprzednich” - czytamy w piśmie z 21 grudnia, pod którym podpisał się lider Solidarności w JSW Sławomir Kozłowski.
Związkowcy w mediach społecznościowych przypomnieli, że zarząd spółki poprzednio uwzględnił ich stanowisko. Konkretnie dotyczyło to rekompensaty za dzień 11 listopada 2023 r.
„Poprzednio (zarząd - red.) uwzględnił nasze stanowisko i w dniu 19.09.2023r. podjął decyzję, że w celu zrekompensowania »utraconego« wynagrodzenia za dniówkę wybraną za dzień 11 listopada 2023r. należy pracownikom opłaconym dniówkowo wypłacić wynagrodzenie wyliczone jak średnia urlopowa za dni przepracowane w dni robocze (bez uwzględnienia dniówek ponadnormatywnych) z miesiąca, w którym pracownik wybrał dzień wolny z tego tytułu, analogicznie jak miało to miejsce w przypadku udzielenia dnia wolnego w latach poprzednich. Teraz powinno być podobnie, ale poczekajmy spokojnie do wtorku” - napisali związkowcy.
Święto Trzech Króli w tym roku wypadło w sobotę, a więc zgodnie z przepisami pracodawca musi z tego tytułu obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jednak, z racji, że święto to przypada na dzień harmonogramowo wolny od pracy (sobota), pracodawca powinien udzielić pracownikom innego dnia wolnego w zamian za te 8 godzin.
Dzień ustawowo wolny od pracy w Święto Trzech Króli został przywrócony w 2011 r. na mocy ustawy z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.