W nowym 2024 r. rewitalizacja terenów po kopalni Wieczorek ma nabrać realnych kształtów wynika z wypowiedzi prezydenta Katowic Marcina Krupy. Przypomnijmy, że miasto przejęło część obszaru oraz obiektów po słynnej kopalni i szykuje się do stworzenia w ich miejscu hub-u gamingowo-technologicznego.
- Myśląc o rozwoju miasta, musimy patrzeć w perspektywie kolejnych lat. Dlatego intensyfikujemy działania w obszarze rewitalizacji terenów po kopalni Wieczorek, gdzie tworzymy hub gamingowo-technologiczny, który w 2024 r. zacznie nabierać realnych kształtów – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic, cytowany na stronie internetowej miasta.
Część istniejących, poprzemysłowych budynków zostanie zaadaptowana na potrzeby hub-u, powstaną też nowe budynki. W industrialnej przestrzeni powstaje inwestycja oddająca kierunek rozwoju na przyszłość. Kluczem do sukcesu „Dzielnicy nowych technologii" ma być skumulowanie w jednym miejscu firm z branży gamingowej i e-sportowej, a także pokrewnych im firm technologicznych, których rozwój i współpraca będzie stymulowana przez miasto.
Jak poinformowało miasto, obecnie zbliżają się do końca prace polegające na opracowaniu projektu wykonawczego dla adaptacji i rewitalizacji już istniejących budynków w rejonie szybu Pułaski, w tym budynków zabytkowych o cennych walorach architektonicznych. Projekt przewidywać ma także utworzenie pasażu o charakterze przestrzeni publicznej, dla zapewnienia właściwych powiązań funkcjonalno-przestrzennych.
W najbliższym czasie rozpoczną się przygotowania do procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych I etapu inwestycji. Natomiast na początku listopada 2023 r. poznaliśmy wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną dla II etapu hub-u gamingowo-technologicznego. W 2024 r. zostanie podpisania umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego etapu inwestycji.
Historia kopalni Wieczorek rozpoczęła się 6 stycznia 1826 r. Wtedy właśnie na podstawie pruskiego prawa nadano pole górnicze Morgenroth (Jutrzenka) w Janowie. Tak też nazwano zakład, który wydobywał tu węgiel. Potem Jutrzenka zamieniła się w Giesche, krótko była też KWK Janów, by ostatecznie zostać Wieczorkiem. Pod takim szyldem fedrowała od 1 października 1946 r. i pod nim przeszła 1 kwietnia 2018 r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Wcześniej, czyli 31 marca 2017 r., wydzielono obszar kopalni tzw. Wieczorek I, który obejmował szyby Poniatowski i Wschodni, ok. 6,5 ha gruntu oraz 7,5 km podziemnych wyrobisk i to on jako pierwszy trafił do SRK. Rok później dołączyła do niego pozostała część kopalni.
29 lutego 2020 r. w obecności prezydenta Andrzeja Dudy podpisano list intencyjny w sprawie stworzenia na terenach po kopalni hub-u technologiczno-gamingowego. Informowano wówczas, że przedsięwzięcie ma zająć ok. 20 ha powierzchni zlokalizowanych przy szybie Pułaski.
Prawie 10 hektarów poprzemysłowego terenu SRK finalnie przekazała Katowicom w kwietniu. Część kopalni oznaczona jako Wieczorek II działała samodzielnie do końca 2023 r. 1 stycznia została przekazana do KCL i CZOK. W szybie Roździeński, który ma zostać rozebrany w połowie 2024 r. będzie działać pompownia głębinowa. Będzie ona wyposażona w trzy agregaty. Po słynnej kopalni zostaną szyb Wilson oraz należące już do miasta szyby Pułaski i Poniatowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.