W kościele jezuitów przy ul. Pułaskiego w Bytomiu kolejny rok z rzędu uwagę przykuwa nietypowa szopka bożonarodzeniowa. Obok tradycyjnych figur postaci Józefa, Maryi i Dzieciątka można w niej bowiem zobaczyć miejsca i budowle związane z Bytomiem. Dolna część szopki wyobraża wyrobisko kopalni węgla kamiennego.
W takiej postaci ruchoma szopka wykonana została w 2017 r. Zastąpiła poprzednią, która miała jednak bardziej tradycyjną postać. W obecnej rozpoznać można makiety bytomskich budowli. Jest więc fasada kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, w którym to posługują księża jezuici.
Obok niej wznoszą się dwie wieże szybowe, pozostałe po KWK Szombierki. To brązowa wieża nieczynnego szybu Krystyna oraz pomalowana na niebiesko wieża szybu Ewa, wykorzystywanego jeszcze przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Obok tych budowli tam i z powrotem kursuje tramwaj linii 38, jeżdżący m.in. po ulicy Piekarskiej w centrum Bytomia.
Środkowy poziom szopki zajmuje stajenka i postacie związane z tradycją biblijną okresu Bożego Narodzenia. Natomiast cały dolny poziom szopki przedstawia wyrobisko kopalni węgla kamiennego. Są postacie górników, jest też kopalniana kolejka wąskotorowa. Nad górnikami czuwa św. Barbara.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciekawostką jest sterowanie ruchomą szopką przez sterownik Arduino, poprzednio komputer Raspberry. Być moze to jedyna taķa szopka na świecie.