W 2024 roku mija 50 lat od momentu zakończenia wydobycia wapienia i dolomitu na terenie obecnego rezerwatu przyrody Wietrznia w Kielcach. Zespół trzech wielopoziomowych kamieniołomów stanowi obecnie miejsce rekreacji i działalności dydaktycznej, jaką prowadzi tu Geonatura Kielce. Jakie plany mają gospodarze terenu względem dawnej kopalni odkrywkowej?
- Powstał program funkcjonalno-użytkowy, w którym zaznaczona jest lokalizacja i wstępna specyfikacja planowanej do wybudowania infrastruktury. Plany zagospodarowania kamieniołomu i rezerwatu Wietrznia to kontynuacja ścieżki edukacyjnej wraz z tablicami informacyjnymi, schodami terenowymi, barierami ochronnymi oraz specjalnym punktem edukacyjny w kamieniołomie Wietrznia. Poza tymi elementami planowane jest także posadowienie niskiej platformy widokowej w rejonie wyrobiska Międzygórz Wschodni - wylicza Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji w Geonaturze Kielce.
W 2023 r. na terenie Wietrzni prowadzone były tylko standardowe prace porządkowe i konserwacyjne, takie jak przycinka, sprzątanie, konserwacja i naprawa wybranych elementów infrastruktury.
W przeszłości w Wietrzni dochodziło do groźnych wypadków. Przykładowo w maju 2018 r. z wysokości około 15 metrów spadł 24-letni pijany mężczyzna. Natomiast 9 lutego 2022 r. inny mężczyzna spadł z wysokości 30 metrów. W 2023 r. nie notowano tego rodzaju sytuacji.
- Na terenie rezerwatu nie było żadnych, poważniejszych wypadków a w każdym razie nikt takich wypadków do nas nie zgłaszał - informuje Michał Poros.
Teren dawnego wyrobiska bywa też wykorzystywany w mało bezpieczny sposób.
- Są przypadki jazdy na rowerach ale występują one głównie na obrzeżach rezerwatu. Przypadków jazdy motorami czy quadami wewnątrz rezerwatu od dawna już nie obserwujemy - stwierdza Michał Poros.
Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego w Kielcach utworzony został w 1999 r. Obejmuje on trzy połączone ze sobą kamieniołomy Wietrznia, Międzygórz i Międzygórz Wschodni. Eksploatacja górnicza odbywała się tam w latach 1893-1974.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.