- Od sierpnia br. liczba ogłaszanych ofert pracy systematycznie maleje - wynika z Barometru Ofert Pracy opublikowanego m.in. przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). W listopadzie br. nowych ogłoszeń o prace przybyło dla pracowników fizycznych.
Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu w listopadzie br. spadł po raz kolejny - wynika z raportu opracowanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). W listopadzie br. wartość wskaźnika wyniosła 261,7 pkt. wobec 270,8 pkt w październiku br. i 333,5 pkt. w listopadzie ub.r.
Od sierpnia br. liczba ogłaszanych ofert pracy systematycznie maleje. Tendencja spadkowa trwa zaś już od czerwca 2022 r. Choć polska gospodarka stopniowo wraca do normy, o czym świadczy m.in. poprawa kluczowych wskaźników makroekonomicznych, aktywność pracodawców na rynku wakatów nadal pozostaje niska i dalej słabnie - oceniono w raporcie.
Wskazano, że utrzymujące się na podwyższonym poziomie stopy procentowe, słabe wyniki gospodarek krajów sąsiadujących oraz niepewność osłabiają wzrost aktywności rekrutacyjnej pracodawców. W coraz większej liczbie kategorii ofert pracy notowane jest wygaśnięcie efektów polityki stymulacyjnej okresu popandemicznego.
Zgodnie z raportem, liczba wakatów w tych kategoriach albo zbliża się do wartości z końca 2019 r., albo już wróciła do tego poziomu. Zaznaczono, że pozostają kategorie, w których sytuacja jest całkiem dobra, chociaż ich liczba na tle całego rynka jest znikoma.
Stwierdzono, że w listopadzie br. przybyło nowych ogłoszeń o pracę dla pracowników fizycznych. Ożywienie aktywności rekrutacyjnej pracodawców w tej grupie obserwowane jest od początku roku, przy czym w ostatnich trzech miesiącach wzrost był stosunkowo wysoki. Podkreślono, iż praca fizyczna pozostaje kategorią, w której pracodawcy poszukują pracowników bardziej aktywnie niż przed rokiem.
Najszybszy spadek utrzymuje się natomiast w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. Wakatów w tej grupie ubywa od lutego, a ostatnie miesiące przyniosły nasilenie tej tendencji.
W zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych po ożywieniu w I kwartale br. w dalszej części roku pracodawcy ponownie zaczęli ograniczać poszukiwanie nowych pracowników - zauważono. Od kwietnia liczba ogłaszanych ofert pracy dla przedstawicieli tego typu zawodów ustawicznie maleje, chociaż nieco wolniej niż w przypadku nauk ścisłych.
W usługach po stosunkowo dobrej pierwszej połowie roku, w której obserwowaliśmy ożywienie, liczba ogłaszanych wakatów również zaczęła maleć. Od czterech miesięcy obserwujemy spadki, choć w dwóch ostatnich miesiącach tempo redukcji ogłoszeń uległo spowolnieniu - oceniono.
Przekazano, iż w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych więcej ogłoszeń niż przed miesiącem ukazało się tylko dla grafików oraz w finansach. Jak wskazano, dla grafików od lat obserwowany jest spadek liczby wakatów o wyraźnie strukturalnym charakterze, podczas gdy w finansach kurczenie się liczby ogłoszeń ma koniunkturalny charakter.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.