To swoisty ewenement na skalę krajową. Zakład przeróbki mechanicznej węgla w kopalni Brzeszcze (Tauron Wydobycie) działa w warunkach sprzyjających środowisku. Nie produkuje bowiem odpadów!
Cykliczne modernizacje i wymiany starszego typu urządzeń na nowe o lepszych parametrach techniczno–eksploatacyjnych sprawiły, że obecnie przeróbka w Brzeszczach funkcjonuje na wskroś nowocześnie. Jedną z kluczowych modernizacji była w ostatnim czasie budowa układu i systemu tworzenia mieszanek energetycznych pozwalającego na wyprodukowanie partii paliwa o konkretnych żądanych przez odbiorcę parametrach. Cały układ wraz funkcjonującym systemem szybkiego załadunku wagonowego umożliwia sprawną ekspedycję wyprodukowanego węgla do odbiorcy. W ten sposób zredukowano do niezbędnego minimum niebezpieczną pracę przy manewrach kolejowych przestawiając wagony pod załadunkiem.
W latach 80-90 ub. stulecia zakład przerabiał nawet 25 tys. ton węgla na dobę, a obecne możliwości produkcyjne kształtują się na poziomie 20 tys. ton na dobę i są dostosowane do bieżących potrzeb produkcyjno-sprzedażowych.
- Obecnie możemy produkować węgiel bardzo dobrej jakości, a wprowadzone na przeróbce modernizacje pozwalają także na elastyczne dostosowanie produkcji do wymagań zarówno odbiorców masowych jak i indywidualnych – zaznacza Zbigniew Jagiełło, kierownik zakładu mechanicznej przeróbki węgla w brzeskiej kopalni.
Jednym z podstawowych zadań przeróbki, oprócz produkcji węgla, jest także jego ekspedycja. W Zakładzie Górniczym Brzeszcze cały proces logistyczny związany z przyjęciem wagonów podstawieniem pod załadunek oraz wysyłką do klienta realizuje Oddział Kolejowy, który jest częścią działu przeróbki mechanicznej węgla. Modernizacje oraz remonty infrastruktury torowej o łącznej długości 16,5 km gwarantują bezpieczeństwo prowadzenia ruchu kolejowego oraz zatrudnionych na tym odcinku pracowników.
Co warte jest podkreślenia, zakład przeróbki mechanicznej węgla w Brzeszczach w latach 2018-2022 osiągnął największą poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy – to wynik trzeciej edycji konkursu BHP – Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla. Konkurs odbywa się z inicjatywy Związku Zawodowego Przeróbka, a jego celem jest propagowanie BHP oraz skutecznego stosowania działań przyczyniających się do stałej poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w Zakładach Przeróbki Mechanicznej Węgla.
- Nasz zakład jest przykładem dbałości o ciągły wzrost poziomu ergonomii, bezpieczeństwa i higieny pracy. W badanym okresie na Przeróbce wystąpiły tylko trzy lekkie wypadki, co jest potwierdzeniem właściwie podejmowanych działań inwestycyjnych, modernizacyjnych i szkoleniowych uwzględniających czynniki poprawy BHP – komentuje Bartosz Przewoźnik, główny inżynier BHP w Zakładzie Górniczym Brzeszcze
W Brzeszczach jednak nie zamierzają spocząć na laurach.
- W planach na najbliższe lata mamy kolejne remonty i modernizacje obiektów i urządzeń. Z większych robót będzie wymiana rekuperatorów, wzbogacalnika Diss’a, przesiewacza WP2, modernizacja układu załadunku sortymentów węgla na wagony i wymiana wysłużonej już kruszarki szczękowej. Będziemy także realizować sadzenie roślinności dla ochrony sąsiadujących z przeróbką i zwałami węgla osiedli mieszkaniowych, które powstawały wraz z rozwojem kopalni – podsumowuje Rafał Przystaś, główny Inżynier przeróbki mechanicznej ZG Brzeszcze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Skończycie jak Krupiński...niestety POpaprancy przy władzy to sprzedaże za bezcen i liwkidacje...nie wygodnych dla zachodnich sąsiadów i ruskich, którzy od dawna chcą rzędzie węglem w Europie i praktycznie już do tego doszło...
KWK Krupiński również miał najnowocześniejszy zakład przeróbczy i co po nim i kopalni pozostało?? Nawet nie ruina i kamieni kupa lecz dosłownie zielona trawka.
Do autora: nie brzeskiej kopalni, a brzeszczańskiej kopalni. To są Brzeszcze, a nie Brzesko !
Można mieć najnowocześniejszą przeróbkę na świecie, ale jak za Tuska / Kosiniaka gdzieś w 2014 chcieli zamknąć Kopalnie Brzeszcze to brakowało nawet wagonów kolejowych. Ktoś celowo blokował. Historia lubi się powtarzać