Czy znajdą się pieniądze na ratowanie polskiego górnictwa? - takim pytaniem otwieramy pierwszą stronę nowego numeru Górniczej, który do rąk naszych Czytelników trafi już w piątek, 15 grudnia.
O tym ile potrzebują poszczególne spółki pisze red. Jacek Madeje w tekście pt. „Pieniądze w zawieszeniu”. Ponadto zapowiadamy uroczystości związane z rocznicą pacyfikacją kopalni Wujek oraz przyglądamy się nowemu rządowi i tym, którzy w Radzie Ministrów kierowanej przez Donalda Tuska mają zarządzać polskim górnictwem.
W nowym numerze przyglądamy się jak funkcjonuje przeróbka w Brzeszczach. Red. Kajetan Berezowski wyjaśnia, co wyróżnia ten zakład na tle innych funkcjonujących w krajowym górnictwie. Przyglądamy się także sytuacji związanej z najmłodszą polską kopalnią, czyli ruchem Bzie. W założeniu miała to być kopalnia 4.0. Teraz jest przedmiotem konfliktu pomiędzy zarządem JSW a stroną społeczną.
- Dopóki nie zmieni się podejście JSW do budowy kopalni, do zmian w organizacji i sposobie realizacji koncepcji jej budowy, ona tak naprawdę nie powstanie - mówi o sytuacji w ruchu Bzie przewodniczący zakładowego NSZZ Solidarność Mariusz Marcinkiewicz.
Przyglądamy się także sytuacji spółek węglowych – PGG, Węglokoks, Tauron Wydobycie, w których produkcja spada. Z przedstawionych informacji wynika, że w tym roku PGG wyprodukuje 21,5 mln ton węgla (wobec 22,5 mln ton w 2022 roku), Tauron Wydobycie – około 4,7 mln ton (rok wcześniej było to 5 mln ton), a Węglokoks Kraj – ok. 870 tys. ton (w minionym roku było to 1,2 mln ton).
Zachęcamy także do lektury tekstu, który pokazuje jak środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mają się przysłużyć do przeobrażeń w woj. śląskim. Dzięki nim niektóre pogórnicze obiekty zyskają szansę na drugie życie. O szczegółach tych przedsięwzięć pisze red. Maciej Dorosiński.
W przemiany na Śląsku wpisują się także uczelnie wyższe i instytuty naukowe. Tego dotyczy porozumienie, które uczelnia podpisała w tym tygodniu z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. O jego szczegółach w nowym numerze Górniczej.
Ponadto przedstawiamy europejski projekt CoalHeritage, który jest dedykowany ochronie górniczego dziedzictwa. Nasz kraj reprezentują w nim Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Techniki Górniczej KOMAG.
Grudzień to czas, kiedy wspominamy pacyfikację Wujka oraz strajk w kopalni Piast. W tym numerze nie zabraknie w związku z tym materiałów dotyczących wydarzeń z 1981 r.
Historia, a szczególnie historia kopalni Brzeszcze i związane z nią przedmioty to pasja Artura Adamczaka. Pracując w małopolskiej kopalni kontynuuje rodzinne tradycje. O swoim hobby Artur Adamczak opowiedział red. Katarzynie Zarembie-Majcher.
Zachęcamy także do przeczytania relacji z przedpremierowego pokazu filmu, który był kręcony w pawłowickim Pniówku. Opowiada on o kobietach pracujących na przeróbce. „Córy węgla” to debiut pochodzącej z Jastrzębia-Zdroju reżyserki Anety Nowickiej, który w przyszłym roku będzie prezentowany na festiwalach w Polsce i za granicą. W drugiej połowie 2024 r. ma zostać pokazany w telewizji publicznej.
W dziale „Po szychcie” zapraszamy do spotkania z Eugeniuszem Świercem, byłym górnikiem kopalni Andaluzja, który wraz grupą miłośników górniczych tradycji uratował od zapomnienia liczącą ponad sto lat historię obrazu patronki górników i dobrej śmierci.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.