Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla w ruchu Marcel triumfował w konkursie BHP zorganizowanym pod auspicjami Związku Zawodowego Przeróbka. W opinii ekspertów w latach 2018-2022 uczyniono w nim znaczące postępy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Po Barbórce był więc kolejny powód do wspólnego świętowania.
- Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia. Udowodniliśmy, że potrafimy pracować wspierani przez najnowocześniejszy sprzęt i co najistotniejsze, w sposób bezpieczny – wskazuje Michał Weiss, kierownik Działu Przeróbki Mechanicznej, główny inżynier przeróbki mechanicznej w ruchu Marcel.
Warto zatem przypomnieć dzieje radlińskiego zakładu przeróbczego.
Po drugiej wojnie światowej w 1956 r. nakładem ówczesnych 56 mln zł. oddano do eksploatacji nowy zakład przeróbki mechanicznej węgla o wydajności 470 ton na godzinę. Zbudowany został w oparciu o czeską dokumentację przez Przedsiębiorstwo Mostostal Zabrze. W połowie lat 70 XX w. zakład przeróbczy zatrudniał łącznie 416 pracowników. Pierwszą modernizację procesu technologicznego przeprowadzono w latach 1979-1984. Zabudowano wzbogacalnik DISA, a do wzbogacania miałów, przestarzałe osadzarki typu BAUMA zastąpiono dwiema osadzarkami OM-12. Rozbudowano flotację wymieniając stare flotowniki na nowe typu IZ-5. W tym okresie zabudowano także 6 pras filtracyjnych typu ROW oraz 2 odmulniki DORRA. Efektem tej modernizacji było podniesienie wydajności do 8 500 ton na dobę, wyeliminowanie ręcznego wzbogacania i całkowite zamknięcie obiegu wodno-mułowego. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku wybudowano nowe obiekty: suszarnię flotokoncentratu, wagi drobnicowe oraz pomosty zwałowe węgla i kamienia. Unowocześnienie zakładu w latach dziewięćdziesiątych pozwoliło zwiększyć jego wydajność do 9 700 ton na dobę.
Wraz z wzrostem planowanego wydobycia w kopalni powstała również konieczność dalszego zwiększenia wydajności zakładu przeróbczego, poprzez modernizację poszczególnych jego węzłów technologicznych i zastosowanie nowoczesnych maszyn i urządzeń. Wymieniono stary park maszynowy ze względu na zły stan techniczny będący wynikiem intensywnej i wieloletniej eksploatacji. Pod koniec XX wieku zmodernizowany został układ umożliwiający rozdział typów węgla. W latach 2000-2005 przebudowano węzły: klasyfikacji przedwstępnej wraz z przegrodzeniem zbiornika węgla surowego, płuczki cieczy ciężkiej, płuczki miałowej wraz z odwodnieniem mułów energetycznych, klasyfikacji wstępnej, załadunku węgla do wagonów. Modernizacja objęła również sprzedaż węgla poprzez budowę dwóch wag samochodowych w okolicach zwałów węgla. Efektem przeprowadzonych prac modernizacyjnych było ilościowe zwiększenie możliwości wzbogacania węgla surowego, skrócenie czasu pracy zakładu przeróbczego, poprawa jakości produktu finalnego oferowanego klientowi i możliwość dostosowania produkcji do potrzeb klienta.
Dziś Zakład Przeróbki Mechanicznej KWK ROW Ruch Marcel wzbogaca urobek wydobywany szybem III-cim w przedziale zachodnim oraz upadową odstawczo-transportową z części Marklowickiej kopalni, który kierowany jest do stacji przygotowania węgla. Stąd nadawa o uziarnieniu 0-120 mm przygotowana w procesach przesiewania i kruszenia, kierowana jest poprzez zbiornik węgla surowego (2300 ton pojemności) do węzła klasyfikacji wstępnej w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej.
W procesie klasyfikacji wstępnej na przesiewaczach typu PZ 3090 wydzielane są klasy ziarnowe 0-20 mm oraz 20-120 mm, kierowane następnie do węzłów wzbogacania.
Maksymalna dobowa zdolność produkcyjna ZPMW wynosi 11500 t/d netto. Zakład jest w pełni zautomatyzowany. Posiada stały monitoring procesów technologicznych. W najbliższych latach będzie dalej modernizowany.
Drugim zakładem przeróbczym, który triumfował w konkursie jest ZPMW kopalni Brzeszcze (Tauron Wydobycie).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I po co to, jak Marcel powoli nie ma swoich pokładów i zabiera pokłady z sąsiednich kopalń....Polityka w prawdziwym wydaniu