Przedstawiciele WZZ „Sierpień 80” zwrócili się do przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Borysa Budki o zainteresowanie się sytuacją w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Chcą, aby JSW i spółki zależne skontrolowała Najwyższa Izba Kontroli oraz postulują powołanie specjalnej komisji, która miałaby prześwietlić przyczyny katastrof w kopalni Pniówek i Zofiówka. W siedzibie JSW trwa właśnie protest związkowców z „Sierpnia 80”.
Pismo do przewodniczącego Borysa Budki przesłał w czwartek, 30 listopada, szef WZZ „Sierpień 80” Bogusław Ziętek.
„W imieniu Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" zwracam się do Pana Przewodniczącego, o zainteresowanie się sytuacją w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i spółkach należących do JSW S.A. W szczególności, wnosimy o spowodowanie kontroli Najwyższej Izby Kontroli w JSW S.A. i podległych spółkach. Posiadane przez nas informacje, świadczą o licznych nieprawidłowościach, jakie miały i nadal mają miejsce, w JSW i podległych jej spółkach. Wielokrotnie, o części z tych nieprawidłowości, informowały media. Ich skala, rozmiar, a także szkodliwość dla przyszłości Spółki, są porażające” – czytamy w piśmie.
„Wnosimy również do Pana Przewodniczącego, o spowodowanie powstania specjalnej komisji ds. zbadania przyczyn i tragicznych skutków katastrof, jakie miały miejsce półtora roku temu, w kopalniach Pniówek i Zofiówka, nalężących do JSW S.A. Pomimo upływu czasu, nic nie wiadomo na temat efektu prac, badających te katastrofy instytucji. Także w tej sprawie, Związek posiada wiedzę, na temat licznych, porażających nieprawidłowości, jakie miały miejsce w tych kopalniach, przed katastrofami. Pomimo, zgłoszenia tych faktów do stosownych instytucji, brak jakichkolwiek efektów prac instytucji, które zajmują się wyjaśnianiem przyczyn tych katastrof. Wprost przeciwnie, działania, które doprowadziły do tych katastrof półtora roku temu, są według naszej wiedzy kontynuowane” – wskazał przewodniczący Ziętek.
„W tej chwili, górnicy prowadzą protest w siedzibie JSW S.A., ponieważ nikt z władz Spółki nie był zainteresowany, ani wyjaśnieniem tych spraw, ani choćby spotkaniem i rozmową o nich. Próby uzyskania odpowiedzi, na pytania w tych sprawach, kończyły się represjami i szykanowaniem tych, którzy pytania zadawali” – czytamy dalej w piśmie.
Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej należą cztery zakłady: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce na koniec minionego roku wyniosło 21 239 pracowników. W 2022 r. zakłady JSW wyprodukowały prawie 14,1 mln t węgla.
Natomiast w skład Grupy JSW, która zatrudnia łącznie 30,8 tys. pracowników, wchodzi łącznie 18 spółek. Wśród nich jest JSW Koks, do której należą trzy koksownie - Przyjaźń, Radlin i Jadwiga.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.