Od nowego kolejowego rozkładu jazdy, czyli od 10 grudnia br., na odbudowanej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie pojedzie 10 par pociągów Kolei Śląskich - zapowiedzieli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego. Linia ta zapewnia połączenie z lotniskiem Katowice.
W piątek przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i Kolei Śląskich podpisali umowę na wykonywanie połączeń na tej linii - do 2030 r. Należący do woj. śląskiego był jedynym oferentem w przeprowadzonym przez urząd przetargu.
Pociągi do lotniska, ze względu na prowadzony przez PKP Polskie Linie Kolejowe remont linii kolejowej nr 131 Chorzów Batory - Bytom - Nakło Śląskie oraz przygotowywaną przez tę spółkę przebudowę katowickiego węzła kolejowego, na razie będą jeździły tylko trasą Częstochowa - Zawiercie - Pyrzowice Lotnisko - Tarnowskie Góry.
- Oczywiście chcielibyśmy, żeby to wyglądało inaczej, ale niestety nie na wszystko samorząd ma wpływ. Ma wpływ na Koleje Śląskie, jak współpracujemy z naszymi partnerami i od tej strony staramy się dbać o to, żeby transport rozwijał się dynamicznie - komentował w piątek marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
- Nie oczekujemy tu spektakularnych sukcesów w zakresie przewozu pasażerów, ale jestem przekonany, że ugruntowanie tego połączenia kolejowego w świadomości mieszkańców regionu spowoduje, że nasz transport na lotnisko będzie bardziej spójny, elastyczny, ekologiczny, a z roku na rok liczba pasażerów będzie dynamicznie rosła - dodał marszałek.
Odpowiedzialny m.in. za transport członek zarządu woj. śląskiego Krzysztof Klimosz potwierdził, że w przyszłości na linię nr 182 wyjedzie więcej pociągów - gdy tylko PKP PLK przebuduje węzeł katowicki i regionalny przewoźnik dostanie możliwość wjazdu większej liczby pociągów na stację Katowice.
Klimosz poinformował też o wspólnej inicjatywie z samorządem woj. opolskiego: apelu do prezesa PKP PLK o rewitalizację linii kolejowej nr 144 na trasie Zawadzkie - Tworóg. Umożliwiłaby ona wydłużenie kursowania pociągów relacji Opole - Zawadzkie do Tarnowskich Gór, a tam możliwe byłoby skorelowanie rozkładów z pociągami w stronę lotniska.
Prezes Kolei Śląskich Patryk Świrski przekazał, że przejazdy zapoznawcze linią przez lotnisko, która otrzyma oznaczenie S9, odbędą się w dniach 4-8 grudnia, natomiast od 10 grudnia kursować będzie tam 10 par pociągów dziennie relacji Częstochowa - Tarnowskie Góry.
Obecny na piątkowym briefingu prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem Katowice, Artur Tomasik mówił o szybkim rozwoju portu, który w tym roku obsłuży - według najnowszych szacunków - 5,6 mln pasażerów. Za pięć lat, w 2028 r., spodziewanych jest już 7,5 mln pasażerów.
Tomasik przyznał, że choć tylko część z tych osób dojedzie na lotnisko pociągiem, kolej jest kluczowa dla jego rozwoju także jako środek transportu paliw i towarów oraz pracowników: już teraz jest to jeden z największych pracodawców w regionie, zatrudniający 5 tys. osób. Wraz ze wzrostem liczby pasażerów za pięć lat może tam pracować ok. 8 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.