Przedstawiciele związków zawodowych działających w Tauronie Wydobycie oczekują od zarządu spółki informacji dotyczących tego, jak wygląda proces wprowadzania kart płatniczych, które mają zastąpić dotychczas stosowane kartki żywnościowe. Przypomnijmy, że takie rozwiązanie funkcjonuje już w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) i Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW).
Pismo w tej sprawie skierowali do prezesa zarządu Taurona Wydobycie Jacka Pytla przedstawiciele związków zawodowych zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Pod pismem podpisali się m.in. przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Zawodowego „Kontra”, Związku Zawodowego „Przeróbka”, Związku Zawodowego Pracowników Dołowych i Związku Zawodowego Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce i Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce.
Związkowcy chcą wiedzieć, czy w tej sprawie w ogóle są prowadzone jakiekolwiek działania, a jeśli tak, to na jakim są etapie.
„W nawiązaniu do pisma z dnia 01.08.2022 r. dotyczącego wprowadzenia systemu kart płatniczych, które docelowo miałyby zastąpić dotychczas stosowane „kartki żywnościowe” informujemy, iż oczekujemy jasnej i klarownej odpowiedzi w tym temacie. Oczekujemy informacji czy i na jakim etapie prowadzone są rozmowy z bankami, które podjęłyby się zarządzania kartami płatniczymi” – napisali związkowcy.
„Nadmieniamy, iż jako spółka otrzymaliśmy pozytywną opinię Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dającą możliwość zamiany „kartek żywnościowych” na kartę płatniczą. Wnosimy o niezwłoczne podjęcie działań w przedmiotowym temacie oraz pisemną odpowiedź na niniejsze pismo” – czytamy dalej w piśmie.
Przypomnijmy, że od kwietnia 2018 roku taki system działa w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Dzięki temu pracownicy nie otrzymują już bonów żywieniowych, tylko karty płatnicze na posiłki profilaktyczne. Pod koniec 2019 roku analogiczne rozwiązanie wprowadziła JSW.
Do Taurona Wydobycie należą trzy kopalnie: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. W minionym roku zakłady wyprodukowały nieco ponad 5 mln ton węgla. Spółka zatrudnia około 6300 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.