Przedstawiciele Taurona Wydobycie, do którego należy kopalnia Sobieski, poinformowali że w zakładzie wdrażane są rozwiązania z zakresu zielonej energii. Dzięki temu kopalnia całkowicie uniezależniła się od zewnętrznego dostawcy ciepła w zakresie ciepłej wody użytkowej i ogrzewania łaźni górniczej. Oprócz tego odnawialne źródła energii ogrzewają budynki dyrekcji i dyspozytorni.
- W Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie intensywnie wdrażane są rozwiązania z zakresu zielonej energii. Wykonano modernizację instalacji i urządzeń wykorzystywanych w przemysłowych procesach produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki temu kopalnia całkowicie uniezależniła się od zewnętrznego dostawcy ciepła w zakresie ciepłej wody użytkowej i ogrzewania łaźni górniczej – wskazali przedstawiciele Taurona Wydobycie.
O jakie konkretnie inwestycje chodzi? Przedstawiciele spółki wymieniają tutaj: budowę instalacji pomp ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania obiektów łaźni górniczych o mocy 443,2 kW, budowę instalacji pomp ciepła dla zapewnienia ciepłej wody użytkowej obiektów łaźni górniczych o mocy 440 kW, budowę instalacji powietrznych pomp ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania obiektów dyrekcji i budynków dyspozytorni o mocy 102 kW oraz budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 50,4 kW.
Jak wskazali spółka ma dalsze plany na rozwój OZE w swoich zakładach. Chodzi tutaj m.in. o budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 2000 kW.
Kopalnia Sobieski w Jaworznie jest jedną z trzech kopalń - obok Zakładu Górniczego Janina w Libiążu i Zakładu Górniczego Brzeszcze w Brzeszczach - należących do Taurona Wydobycie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Paranoja kopalnia sama się zamyka przechodzi na oze