Po zakończonej pracy załóż majtki – tak brzmiał napis na jednej z tablic BHP z czasów PRL-u. Często też był powodem do żartów. PRL minął, a tablice i plakaty nie zniknęły. I nie da się ukryć, że mimo iż niektóre wywołują uśmiech, to pełnią też poważną rolę – przypominają, jak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa w pracy.
Tym w kopalniach węgla kamiennego przyjrzała się red. Katarzyna Zaremba-Majcher. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Co mówią przepisy? Wszędzie tam, gdzie zagrożeń nie można zlikwidować poprzez zastosowanie środków ochrony zbiorowej (lub innych środków stosowanych w organizacji pracy), pracodawca ma obowiązek stosowania barw, znaków lub sygnałów bezpieczeństwa.
Znaki BHP wskazują, jakie zachowanie w danym miejscu jest wymagane dla zachowania bezpieczeństwa i uniknięcia ewentualnego zagrożenia. Mogą również informować o konieczności używania środków ochrony indywidualnej.
Jakie typy informacji przekazują poszczególne kolory znaków bezpieczeństwa? Barwa czerwona – jest sygnałem kategorycznego zakazu wykonywania określonych czynności, z wyjątkiem wyłączników maszyn i urządzeń. Żółta – ostrzega przed niebezpieczeństwami, niebieska – jest sygnałem zalecenia, nakazu, informacji, zaś zielona – oznacza miejsca i przejścia bezpieczne.
Co do zasady, tablice i plakaty zaprojektowane są w taki sposób, by ułatwić pracownikom zrozumienie i stosowanie się do zasad bezpiecznej i higienicznej pracy. Często grają na emocjach, budzą refleksję. Wszystko po to by pracowało się nam bezpieczniej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.