Jastrzębski Węgiel to nie tylko surowiec, który jest ceniony przy produkcji koksu. To także znana sportowa marka. Siatkarski klub z Jastrzębia-Zdroju ma za sobą najlepszy sezon w swojej historii. W rozgrywkach 2022/2023 zdobył Mistrzostwo Polski, Klubowe Wicemistrzostwo Europy oraz Superpuchar Polski. Siatkarze z Jastrzębia w październiku rozpoczęli kolejne rozgrywki ligowe. W dwóch kolejkach dwa razy zwyciężyli. Ze wsparciem ze strony Jastrzębskiej Spółki Węglowej będą ponownie walczyć o prymat w kraju i rozgrywkach międzynarodowych.
Okiem ekspertów na trzecim miejscu
Według ekspertów, którzy na stronie siatkarskiej PlusLigi przedstawili swoje typy na ten sezon, Jastrzębski Węgiel nie jest murowanym kandydatem do zdobycia kolejnego tytułu mistrza Polski. W kolejce po to trofeum jest stawiany na trzecim miejscu. Przed nim są Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oraz Asecco Resovia Rzeszów. Natomiast w gronie zawodników, którzy mogą sięgnąć po nagrodę MVP (najwartościowszy zawodnik sezonu – red.) wymienia się dwóch zawodników z klubu wspieranego przez JSW. Pierwszym jest reprezentant Polski Norbert Huber, który w tym roku dołączył do Jastrzębskiego Węgla. Wcześniej mierzący 207 cm środkowy grał w kędzierzyńskiej ZAKS-ie. Drugi z kandydatów do nagrody to pochodzący z Francji atakujący Jean Patry, który także ma 207 cm wzrostu. Warto dodać, że ma on na koncie złoty medal olimpijski, który wywalczył z kadrą „trójkolorowych” na igrzyskach w Tokio w 2021 r. Sezon 2023/2024 będzie jego pierwszym w PlusLidze.
Ponadto w tym sezonie w składzie Jastrzębskiego Węgla znaleźli się: Edvins Skruders (rozgrywający), Jakub Popiwczak (libero), Adrian Markiewicz (środkowy), Benjamin Toniutti (rozgrywający), Marko Sedlacek (przyjmujący), Ryan Sclater (atakujący), Jurij Gladyr (środkowy), Bartosz Makoś (libero), Tomasz Fornal (przyjmujący), Rafał Szymura (przyjmujący), Moustapha M’Baye (środkowy) oraz Mateusz Jóźwik (przyjmujący). Trenerem tej ekipy jest jeden z najlepszych specjalistów na świecie w swoim fachu, czyli Argentyńczyk Marcelo Mendez, który w minionym sezonie został uznany za najlepszego szkoleniowca w PlusLidze. Mendez w swoim debiutanckim sezonie w Jastrzębiu-Zdroju zdobył Mistrzostwo Polski, Klubowe Wicemistrzostwo Europy oraz Superpuchar Polski. Po takich sukcesach zadecydowano o przedłużeniu jego kontraktu na kolejny sezon.
Warto dodać, że w tym roku w PlusLidze będziemy mieli iście górniczy pojedynek. W najlepszym możliwym terminie, czyli 2 grudnia – dwa dni przez Barbórką – zmierzą się dwie drużyny związane stricte z węglem kamiennym. Tego dnia Jastrzębski Węgiel na wyjeździe zagra z ekipą Bogdanka LUK Lublin, która w sierpniu pozyskała kopalnię jako tytularnego sponsora. Ponownie w ramach sezonu regularnego drużyny zmierzą się 6 marca 2024 r. w Jastrzębiu-Zdroju.
Korzenie siatkówki w Jastrzębiu-Zdroju sięgają 1949 r. Wtedy powstał klub LZS Jastrzębie. Protoplastą klubu Jastrzębski Węgiel był jednak założony w 1961 roku Górnik Jastrzębie, przemianowany potem na Górnik JAS-MOS. Klub od zawsze był związany z górnictwem. Od 1970 roku nosił nazwę GKS Jastrzębie, potem po podziale wielosekcyjnego klubu – KS Jastrzębie Borynia. Pod obecną nazwą działa od 2004 r. Jastrzębianie w rozgrywkach centralnych zadebiutowali w 1979 r. Przez 10 lat – z wyjątkiem jednego sezonu – walczyli na parkietach II ligi. Awans do ekstraklasy udało się wywalczyć w 1989 r. Od momentu awansu do chwili obecnej klub odgrywa jedną z najważniejszych ról w polskiej siatkówce. Już debiut w ekstraklasie w 1990 r. przyniósł drużynie czwarte miejsce w Polsce i awans do europejskich pucharów. W 1991 r. pod kierunkiem trenera Bronisława Orlikowskiego jastrzębska drużyna zdobyła pierwszy w swej historii brązowy medal mistrzostw Polski.
Największe sukcesy zespół notuje jednak od 2004 r., gdy partnerem drużyny została Jastrzębska Spółka Węglowa. Od tej pory klub zdobywał prestiżowe trofea nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. Klub zdobył tytuł Mistrza Polski w latach 2004, 2021 oraz 2023. Był wicemistrzem w latach 2006, 2007, 2010, 2022 oraz zdobywał brązowe medale w latach: 1991, 2001, 2003, 2009, 2013, 2014, 2017, 2019. Ponadto na koncie ma Puchar Polski (2010) oraz Superpuchar Polski (2021, 2022). W 2011 r. Jastrzębski Węgiel wywalczył Klubowe Wicemistrzostwo Świata. Ma w kolekcji także brązowy medal Ligi Mistrzów Final Four Ankara 2014 oraz srebrny medal Ligi Mistrzów Turyn 2023.
Stawiają na młodzież
Jastrzębski Węgiel mocno inwestuje w młodzież. Od sezonu 2012/2013 klub z powodzeniem realizuje projekt młodzieżowej siatkówki pod nazwą Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla. W ciągu dziewięciu lat działalności młodzi adepci Akademii wywalczyli na szczeblu wojewódzkim i krajowym około 60 medali! Nadrzędnym celem Akademii jest jednak wyszkolenie przyszłych reprezentantów Polski i medalistów olimpijskich.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.