Jak informowaliśmy już w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa ma nowego prezesa. Został nim dr inż. Zbigniew Lubosik, zastępca dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa ds. geoinżynierii i bezpieczeństwa przemysłowego oraz dyrektor Kopalni Doświadczalnej Barbara. Ponadto w czasie XXI Walnego Zjazd SITG, który odbył się 20 października w Mysłowicach, wybrano także członków innych organów stowarzyszenia, którzy będą urzędować w czasie kadencji 2023-2027.
Sekretarzem Generalnym SITG została Natalia Lindner, a wiceprezesami: Cyprian Antosz, Marzena Bakalarz – Doropowicz, Janusz Czarnecki, Andrzej Katulski, Kazimierz Kozioł, Jacek Kudela, Radosław Łukasiewicz, Grzegorz Miodoński, Andrzej Niechwiej.
Członkami Rady Krajowej zostali: Zbigniew Lubosik, Natalia Lindner, Cyprian Antosz, Marzena Bakalarz – Doropowicz, Janusz Czarnecki, Andrzej Katulski, Kazimierz Kozioł, Jacek Kudela, Radosław Łukasiewicz, Grzegorz Miodoński, Andrzej Katulski, Leonard Klabis, Franciszek Buszka, Henryk Słomian, Dariusz Prostański, Krzysztof Besler, Krzysztof Krauze, Stefan Laskownicki, Kamila Słowikowska, Dawid Osowski, Marian Kurpas, Wiesław Nojek, Henryk Galek, Zenon Lehmann, Marek Sikora.
Główną Komisję Rewizyjną w kadencji 2023-2027 będą tworzyć: Tadeusz Jabłoński, Janusz Makówka, Andrzej Mikulski, Adam Pieloch oraz Bogdan Wojtkowski. Natomiast w Sądzie Koleżeńskim znaleźli się: Tomasz Grochowina, Robert Leszczyński i Jerzy Słociński.
SITG jest apolitycznym, dobrowolnym, samorządnym i trwałym stowarzyszeniem naukowo-technicznym, zrzeszającym inżynierów i techników górnictwa, geologii i specjalności pokrewnych współdziałających z górnictwem.
Początki SITG sięgają 1892 r. Wiąże się to z powstaniem w Krakowie tajnej reprezentacji polskich górników i hutników o nazwie Delegacja. Skupiała ona absolwentów Akademii Górniczej w Leoben. W 1918 r. funkcjonowała ona jako Związek Górników i Hutników Polskich.
Cztery lata później była już znana jako Stowarzyszenie Polskich Inżynierów Górniczych i Hutniczych w Katowicach. W 1930 r. hutnicy odłączyli się od organizacji. Po II wojnie światowej działała jako Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskiego Przemysłu Węglowego. Tak było do 1953 r. Wtedy nazwę zmieniono na Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Górnictwa. Od 1957 r. działa pod nazwą, którą znamy obecnie.
SITG obecnie liczy 10 tys. członków w całym kraju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.