W minionym tygodniu Jastrzębska Spółka Węglowa zaprezentowała wyniki produkcyjne za trzeci kwartał br. GK JSW w tym okresie wyprodukowała 3,42 mln ton węgla i 0,85 mln ton koksu.
Zakłady Jastrzębskiej Spółki Węglowej w trzecim kwartale br. wyprodukowały łącznie 3,42 mln ton węgla. To wynik prawie taki sam, jak w analogicznym okresie minionego roku – wtedy było to 3,43 mln ton, a to oznacza, że tegoroczny wynik jest niższy o ok. 0,4 proc. Natomiast porównując wielkość produkcji do poprzedniego, drugiego kwartału (produkcja wyniosła wtedy 3,32 mln ton), to wynik trzeciego kwartału jest o ok. 3 proc. wyższy.
Jeśli chodzi o węgiel koksowy, to jego produkcja w analizowanym okresie wyniosła 2,83 mln ton. To oznacza wynik lepszy w porównaniu do drugiego kwartału br. o ok. 4,9 proc., a w stosunku do trzeciego kwartału 2022 roku lepszy o ok. 7,3 proc. Natomiast w przypadku węgla do celów energetycznych, to zakłady JSW wyprodukowały w trzecim kwartale br. 0,59 mln ton – mniej w porównaniu do drugiego kwartału 2023 br. o ok. 5,2 proc., a w stosunku do analogicznego okresu minionego roku o ok. 25,9 proc.
Sprzedaż węgla ogółem wyniosła ok. 3,26 mln ton i była wyższa w porównaniu do drugiego kwartału br. o ok. 4,1 proc., a w porównaniu do trzeciego kwartału 2022 roku niższa o ok. 6,7 proc.
W przypadku węgla koksowego było to ok. 2,68 mln ton (więcej w porównaniu do drugiego kwartału br. o ok. 1,6 proc. oraz więcej o ok. 1,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku), natomiast w przypadku węgla do celów energetycznych było to ok. 0,58 mln ton (w porównaniu do drugiego kwartału br. była wyższa o ok. 17,7 proc., a w porównaniu do trzeciego kwartału minionego roku niższa o ok. 31,6 proc.).
Produkcja koksu ogółem w trzecim kwartale wyniosła 0,85 mln ton i utrzymała się na porównywalnym poziomie w stosunku do drugiego kwartału br., a porównując do analogicznego okresu minionego roku odnotowała wzrost o ok. 9,3 proc. Natomiast sprzedaż koksu wyniosła 0,81 mln ton i była niższa w porównaniu do drugiego kwartału o ok. 8,8 proc., a w stosunku do trzeciego kwartału minionego roku była wyższa o ok. 15,5 proc.
Przedstawiciele JSW w komunikacie dotyczącym wyników produkcyjnych odnieśli się również do zmian cen węgla i koksu w ostatnich miesiącach.
„Średnia notowań indeksu węglowego The Steel Index (TSI) w okresie kwiecień-sierpień 2023 roku wpływających na ceny JSW w trzecim kwartale br. wyniosła 243 dolary za tonę. W porównaniu do średniej indeksu TSI z okresu styczeń-maj 2023 roku wpływających na ceny JSW w drugim kwartale br. spadła o ok. 20 proc. Szacowana średnia cena w złotówkach za tonę węgli koksowych sprzedanych przez JSW odbiorcom zewnętrznym w trzecim kwartale br. w stosunku do ubiegłego kwartału spadła o ok. 21 proc. Po przeliczeniu na dolary według średniego kursu NBP z danego kwartału spadek wyniósł ok. 20 proc. Relacja średniej ceny węgla koksowego JSW sprzedanego do odbiorców zewnętrznych do średniej notowań indeksu węglowego TSI za okres kwiecień-sierpień 2023 roku wyniosła 97 proc. W porównaniu do ubiegłego kwartału utrzymała się na porównywalnym poziomie” – wskazano m.in. w komunikacie.
„Notowania koksu wielkopiecowego na rynku europejskim w drugim kwartale br. wyniosły 430 dolarów za tonę i spadły w stosunku do pierwszego kwartału br. o ok. 3 proc. Średnia cena kontraktowa koksu ogółem w złotówkach za tonę, sprzedanego przez Grupę JSW w trzecim kwartale 2023 br. spadła o ok. 20 proc. w stosunku do drugiego kwartału. Po przeliczeniu na dolary według średniego kursu NBP z danego kwartału spadek wyniósł ok. 19 proc.” – poinformowano.
Grupa JSW to największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej oraz jeden z wiodących producentów koksu w UE. Do koncernu należą m.in. cztery kopalnie i trzy koksownie. Łącznie GK JSW zatrudnia ponad 30 tys. osób.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.