Już w listopadzie w ruchu Halemba kopalni Ruda ruszyć ma układ kogeneracyjny o mocy 2,0MWe i tyleż samo ciepła, zasilany gazem z odmetanowania podziemnych wyrobisk. Posłuży do jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła.
Inwestycja pozwoli na pozyskanie taniej energii na potrzeby własne kopalni przy znacznym ograniczeniu emisji substancji szkodliwych do środowiska. Wytworzone ciepło zostanie wykorzystane m.in. do ogrzewania łaźni pracowniczej oraz ciepłej wody użytkowej. Pozyskana energia zasili również infrastrukturę dołową i powierzchniową.
W Halembie ujmowanie metanu odbywa się rurociągami pozostawionymi w zrobach, zza tam izolacyjnych oraz z otworów odmetanowania. Gaz przesyłany jest wyrobiskami dołowymi w rurociągach, a następnie przekazywany m.in. do silników gazowych wytwarzających energię elektryczną i cieplną. Istotne jest to, że dwa nowe silniki o mocy 2 MW każdy będą posiadać większy zakres pracy, w zależności od mieszanki metanowej ujmowanej rurociągiem z podziemnych wyrobisk do stacji odmetanowania. A to oznacza, że będą mogły pracować przy stężeniach nawet 40 proc. tego gazu w powietrzu.
Obecnie za pomocą stacji odmetanowania ujmowanych jest od 10 do 15 m sześc. metanu na minutę. a stężenie tego gazu w rurociągu wynosi od 40 do 55 proc.
- Inwestycje w odmetanowanie i gospodarcze wykorzystanie tego gazu mają swój wymiar ekonomiczny, ale przekładają się również na bezpieczeństwo pracującej na dole załogi – wskazuje kierownik działu wentylacji Łukasz Pientka w ruchu Halemba
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
10-15 m3 metanu na minute... To jest śmieszne na ZG Brzeszcze mają ponad 100 m3/minute metanu :)