W przyszłym roku minie pięćdziesiąt lat od momentu udostępnienia złoża piaskowca kwarcytowego na Bukowej Górze w Górach Świętokrzyskich. Planowane jest powiększenie kopalni o kolejne działki pozostające w zasobach Lasów Państwowych. Jednak już dziś wiadomo, że nie nastąpi to prędko.
- Planowane do wylesienia działki ewidencyjne nr 13/1218 i 13/1217 nie zostały jeszcze wylesione. PCC Sillicium z wiadomych tylko sobie względów nie podjęło jeszcze decyzji o rozpoczęciu eksploatacji terenów zajętych pod te działkami. Przy czym ich eksploatacja poprzedzona musi być zawarciem z nadleśnictwem umowy dzierżawy, a dyrektor RDLP w Radomiu musi wydać decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji, która ma charakter czasowy. Dopiero potem następuje wylesienie i istnieją warunki do rozpoczęcia eksploatacji. Posiadam wiedzę, z której wynika, iż w 2024 r. PCC Sillicium nie zamierza występować do nadleśnictwa celem realizacji powyższego, to jest podpisania umowy dzierżawy i uzyskania decyzji wyłączeniowej dyrektora RDLP w Radomiu. Być może eksploatacja tych terenów nastąpi dopiero w 2025 r. Łączna powierzchnia obydwu działek ewidencyjnych wynosi 3,0506 ha - wyjaśnia Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Zagnańsk.
Brak wyznaczonej daty przekazania gruntów na potrzeby kamieniołomu nie jest jedyną kwestią wspólną, dotyczącą zarówno kopalni, jak i nadleśnictwa. Tuż przy południowo-wschodnim narożniku wyrobiska powstał nieformalny, a zarazem nielegalny punkt widokowy. Akurat w pobliżu przebiega zielony szlak turystyczny. W minionych latach osoby wędrujące szlakiem urządziły tam miejsce rozpalania ognisk i wydeptały ścieżkę na skraj urwiska. Na szczęście w ciągu minionych dziesięciu lat nie doszło w tamtym miejscu do żadnego wypadku. Miejsce to znajduje się na terenie leśnictwa Gózd.
Jak zapewnia Nadleśnictwo Zagnańsk, leśnicy mają na uwadze to miejsce i starają się je nadzorować a także bez zwłoki reagować. Wydane zostały w tej sprawie dyspozycje, a komendant posterunku straży leśnej otrzymał odpowiednie wytyczne.
- W najbliższym czasie wzmożone zostaną tam patrole. Dodatkowo zobowiązałem leśniczego do przeprowadzenia wspólnej wizji tego miejsca z przedstawicielem kopalni, celem omówienia możliwości zabezpieczenia przedmiotowego miejsca. Nie mniej jednak należy mieć na uwadze, iż takie zachowania są naganne, a złapanie na gorącym uczynku osób, które sobie tam jeszcze urządzają ogniska, niezwykle trudne - dodaje Paweł Kowalczyk.
W wielu innych miejscach w polskich górach zbudowane zostały wieże widokowe. Umożliwiają one w bezpieczny i legalny sposób podziwianie krajobrazu. Ewentualna budowa wieży widokowej na terenie Lasów Państwowych mogłaby zaspokoić ciekawość osób, pragnących zobaczyć efektownie wyglądające wyrobisko kopalni na Bukowej Górze.
Jak nas zapewnił zastępca nadleśniczego Paweł Kowalczyk, propozycja budowy wieży widokowej nadaje się do rozważenia. Przy najbliższej możliwej okazji ma ten temat być poruszony w rozmowie z przedstawicielami zarządu kopalni.
Bukowa Góra znajduje się na północ od Kielc. Tamtejsze złoże udostępnione zostało w 1974 r. Obecna koncesja wydobywcza udzielone przez marszałka województwa świętokrzyskiego obowiązuje do końca 2040 r. Kopalnia należy do PCC Silicium, będącej częścią niemieckiej grupy kapitałowej. Wydobycie na terenie leśnym prowadzone jest na podstawie umów zawartych między przedsiębiorcą a Lasami Państwowymi. Dla Lasów przychody z tego tytułu nie są jakąś ogromną pozycją w budżecie. Dla przykładu wpływy z dzierżawy gruntów przez kopalnię za 2022 r. stanowiły tylko 2,68 proc. w przychodach ogółem. Rzecz jasna, główne i największe przychody Nadleśnictwa Zagnańsk stanowiły przychody z tytułu sprzedaży drewna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.