Na początku października uruchomiono pierwszą w Wielkiej Brytanii elektrownię zasilaną geotermalnym ciepłem z wód kopalnianych. Znajduje się ona w mieście Gateshead w północno-wschodniej Anglii. Położona jest w centrum historycznego zagłębia węglowego Newcastle. Wykorzystuje wypełnione wodą, nieczynne wyrobiska węgla znajdujące się 150 m pod centrum miasta.
Projekt otrzymał finansowanie od Rady Gateshead na kwotę 5,9 miliona funtów z krajowego projektu inwestycyjnego dotyczącego sieci ciepłowniczych. Za uzyskane pieniądze zainstalowano 5 km nowych rur sieci ciepłowniczej, odwierty oraz węzeł energetyczny z pompą ciepła, który może wytworzyć 6 megawatów ciepła z wody kopalnianej.
Energia zasila 350 wieżowców, Międzynarodowe Centrum Muzyki Glasshouse, Gateshead College, Morskie Centrum Sztuki Współczesnej i kilka budynków biurowych, w tym duży zakład produkcyjny. Przyszłe inwestycje obejmą 270 domów prywatnych, centrum konferencyjne i nowe hotele. Prace podziemne w kopalniach wymagane w ramach programu były wspierane przez Urząd Węglowy, który w imieniu rządu jest właścicielem i zarządcą nieczynnej infrastruktury wydobywczej węgla.
Badania nad wykonalnością propozycji przeprowadziła także Brytyjska Służba Geologiczna. Istotą tego projektu jest fakt, że projektowane do ogrzewania domy znajdują się na dawnych polach górniczych, istnieje zatem bliskość zapotrzebowania na energię, co powoduje, że straty na przesyłaniu ciepła są minimalne. Objętość wód w zatopionych kopalniach Wielkiej Brytanii porównuje się do ilości wydobytego węgla. Na tej podstawie szacuje się, że opuszczone kopalnie w tym kraju zawierają około dwóch miliardów metrów sześciennych wody o temperaturze, która stale wynosi około 12-16 st. C, a w niektórych przypadkach jest ona jeszcze wyższa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.