W należącej do Grupy Bumech kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach uruchomiono 11 października instalację kogeneracyjną do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z metanu ujętego w procesie eksploatacji węgla.
Inwestycja umożliwi wykorzystanie gazu z odmetanowania kopalni, który stanowić będzie darmowe paliwo zasilające silniki kogeneracyjne. Umożliwi to pokrycie co najmniej połowy zapotrzebowania na energię elektryczną zakładu oraz całego zapotrzebowania na energię cieplną.
Na początek w ruch poszły dwa silniki kogeneracyjne o mocy 3 MW każdy. Trzeci silnik o mocy ok. 2 MW zostanie oddany do użytku w lutym 2024 r.
- To ważny dzień w historii naszej kopalni. Uruchamiamy kogenerację. Pomysł kiełkował od samego początku, gdy Bumech przejął kopalnię Silesia, ale wykiełkował dopiero w grudniu. Obraliśmy wówczas dwa kierunki przy tej inwestycji. Pierwszy to ochrona środowiska, bo przecież każdy z nas chciałby zostawić dla potomnych świat piękniejszy, czyściejszy, dobry i to jest nasza cegiełka. Drugi kierunek to ekonomia. Mając własne paliwo gazowe pochodzące z wyrobisk dołowych, to tylko przyklasnąć i produkować własną energię – mówił Marek Celmer, prezes PG Silesia.
Podziękował też wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tej inwestycji, zwłaszcza posłom, a także wykonawcom, kadrze inżynierskiej PG Silesia i całej załodze, która na realizację projektów zapracowała wydobyciem surowca, który następnie został sprzedany odbiorcom.
Wyrazy wdzięczności skierował także pod adresem członków zarządu spółki Bumech.
- Bez zgody spółki-matki ta wielomilionowa inwestycja nie miałaby szans powstania – podkreślił.
Zaproszeni na ceremonię uruchomienia kogeneracji podkreślali fakt, że ma ona swój walor środowiskowy i ekologiczny. Pozyskiwanie energii, w czasach, gdy jest na bardzo droga, jest w pełni uzasadnione. Czyste powietrze i tańsza energia – tego dziś potrzeba każdej firmie, zwłaszcza z branży przemysłu ciężkiego. Poza tym – jak akcentowano – nowe inwestycje podnoszą morale załogi i mobilizują do dalszej, efektywnej pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No i super. Brawo Bumech