Spółka Restrukturyzacji Kopalń zamierza podjąć działania inwestycyjne celem pozyskania alternatywnych i odnawialnych źródeł energii. Pierwszym tego typu projektem jest zabudowa hydrogeneratora w pompowni Boże Dary. Kolejne przedsięwzięcie dotyczy budowy pierwszej farmy fotowoltaicznej.
– Działania w kierunku wdrażania w spółce nowych, innowacyjnych rozwiązań mają doprowadzić do oszczędności energii, co w przyszłości ma dać efekt w postaci mniejszego zapotrzebowania na dotację – wyjaśnia prof. dr hab. Adam Smoliński, wiceprezes ds. innowacji technologicznych i zamówień w SRK.
Jak wskazuje wiceprezes, działania te są zgodne z kierunkiem wytyczonym przez Komisję Europejską, która wskazała jasną ścieżkę transformacji energetycznej Europy, której celem jest neutralność klimatyczna do roku 2050.
– Osiągnięte to może zostać jedynie przez odejście od wykorzystania paliw kopalnych w procesie wytwarzania energii i przejście na jej wytwarzanie z odnawialnych źródeł energii, w tym w szczególności z wykorzystaniem energii słonecznej i wiatrowej. W ten nurt wpisują się podejmowane w SRK działania zmierzające do zastępowania energii wytworzonej z paliw kopalnych przez tzw. zieloną energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł – wyjaśnia prof. Smoliński.
W spółce realizowana jest już inwestycja dotycząca instalacji hydrogeneratora na poziomie 416 m w pompowni Boże Dary należącej do Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń. Kolejny projekt to budowa farmy fotowoltaicznej w Czeladzi na terenie należącym do CZOK.
W drugiej połowie września odbyło się otwarcie ofert na wykonanie zadania pn. „Budowa farmy fotowoltaicznej wraz z wykonaniem dokumentacji projektowej dla Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Oddział CZOK, Pompownia Saturn. Przedmiotowa mała instalacja fotowoltaiczna będzie miała 0,4 ha powierzchni. W jej skład wejdą 584 szt. paneli o mocy 600 Wp i mocy zainstalowanej 0,35 MWp – wylicza wiceprezes Smoliński.
Prognozowana ilość energii elektrycznej, jaką wyprodukuje farma fotowoltaiczna, będzie wynosiła 367,5 MWh/rok. To ma pozwolić pokryć częściowo zapotrzebowanie na energię elektryczną Pompowni Saturn i pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na środki budżetowe. – Mając na względzie obecną sytuację rynkową w zakresie cen energii elektrycznej, można liczyć na szybki okres zwrotu inwestycji. Ważnym aspektem jest również, że cała energia elektryczna zostanie zużyta w miejscu jej wytworzenia i nie przewiduje się jej wyprowadzenia do sieci dystrybucyjnej lokalnego operatora – wyjaśnia profesor. Co ważne, SRK planuje w przyszłości przystępować do kolejnych projektów innowacyjnych, które będą miały na celu pozyskiwanie zielonej energii elektrycznej, a także pozwolą na zmniejszenie zapotrzebowania na środki budżetowe.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.