Spotkanie z Karolem Godulą - odbędzie się już w najbliższy piątek, 6 października, w godz. od 15.00 do 18.30 na terenie ruin Zamku Rudzkiego i domu Karola Goduli, które mieszczą się w rejonie ul. Bujoczka 28 w dzielnicy Ruda. Podczas imprezy nie zabraknie wielu atrakcji przygotowanych przede wszystkim z myślą o podopiecznych Stowarzyszenia Nasza Siódemka - zapewniają organizatorzy.
- Serdecznie zapraszamy do udziału w piątkowym pikniku – mówi Anna Żebrowska ze Stowarzyszenia Nasza Siódemka.
– Będzie on wspaniałą okazją nie tylko do zdobycia i poszerzenia wiedzy związanej z lokalnym filantropem i przedsiębiorcą Karolem Godulą, ale także do spędzenia czasu z lokalną społecznością, która z pewnością podzieli się historiami związanymi z regionem. Co ważne, celem tego działania jest integracja osób z niepełnosprawnością intelektualną z okolicznymi mieszkańcami – dodaje.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wysłuchać prelekcji na temat Karola Goduli oraz historii regionu wygłoszonej przez pracownika Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Następnie będzie można dokonać wpisu do księgi gości oraz spotkać się na wspólnym biesiadowaniu z pieczeniem kiełbaski z lokalną społecznością oraz zaproszonymi gośćmi.
Spotkanie z Karolem Godulą to jedno ze spotkań przygotowanych w ramach projektu „7 spotkań z historią”. W czasie od 16 lipca do 1 grudnia br. podopieczni stowarzyszenia biorą udział wydarzeniach, które odbywają się w Rudzie Śląskiej oraz okolicznych miastach. W planie znalazły się spacery, wycieczki i warsztaty inspirowane lokalną historią. Oprócz pikniku w Rudzie na szlaku podopiecznych Stowarzyszenia Nasza Siódemka znalazły się zamki w Toszku, Pszczynie i Będzinie, zabytkowa kopalnia Guido oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Inicjatywa jest dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach projektu „Patriotyzm jutra”.
Karol Godula urodził się 8 listopada 1781 roku w Makoszowach, a zmarł 6 lipca 1848 roku we Wrocławiu. Naukę rozpoczął w szkole ludowej w Przyszowicach, skąd trafił do gimnazjum cystersów w Rudach Wielkich, a od 1798 roku uczęszczał do liceum w Opawie. Kiedy podjął pracę dla Ballestrema przeniósł się do Rudy, z którą był związany do końca życia. Był pierwszym na Górnym Śląsku przemysłowcem, który urzeczywistnił ideę współdziałania różnych gałęzi przemysłu - powiązał ze sobą rolnictwo, leśnictwo, eksploatację glinki, transport, górnictwo i hutnictwo oraz handel. Należał do pierwszych indywidualnych przedsiębiorców, którzy zbudowali domy mieszkalne dla robotników swoich zakładów. Dla swoich pracowników wprowadził też bezpłatną opiekę lekarską.
Zbudował imperium przemysłowe na skalę europejską, którego inwentaryzacja zajęła 298 prawnikom pół miesiąca. Wielkość tego majątku jest różnie szacowana. Najbardziej prawdopodobna jest suma 2 milionów talarów, czyli 7 260 000 zł w złocie. Ogółem na majątek Karola Goduli składało się 19 kopalń galmanu, 40 kopalń węgla kamiennego, trzy huty cynku, udziały w innych zakładach górniczo - hutniczych, majątki ziemskie: Szombierki, Orzegów, Bujaków, Bobrek i Paniowy. Prawie całość swojego majątku zapisał swojej wychowance, Joannie Gryzik, późniejszej hrabinie Schaffgotsch, która nazywana jest śląskim Kopciuszkiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.