Spółka należąca do Grupy Kapitałowej Elemental Holding uzyskała wsparcie dla przygotowywanego projektu budowy huty miedzi i metali szlachetnych, odzyskiwanych ze zużytego sprzętu elektronicznego. Produkowane w innowacyjnym zakładzie metale pochodzić będą w całości z procesów recyklingu prowadzonych przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii, co zapewniać będzie niski ślad węglowy. Dodatkowym pozytywnym efektem wydania decyzji o wsparciu będzie utworzenie nowych miejsc pracy dla co najmniej 150 pracowników na terenie nowej inwestycji.
Jak czytamy w informacji prasowej, na przełomie 2023/24 roku w Zawierciu zostanie uruchomiony pierwszy zakład produkujący metale bateryjne i metale z grupy platynowców należący do Grupy Elemental. Inwestycja Elemental H2Tech – spółki celowej GK Elemental Holding - przy wsparciu oferty inwestycyjnej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, spowoduje, że na terenie Zawiercia powstanie kolejny zakład. Dofinansowanie projektu to nie tylko możliwość rozwoju firmy w oparciu o korzyści wynikające z programu PSI. To także wartość dla całego regionu. Budowa zakładu przyczyni się do rozwoju przedsiębiorczości na terenie miasta, w tym utworzenia nowych miejsc pracy i pozyskania nowoczesnych technologii.
- Projekt Elemental H2 Tech wpisuje się w szerszy plan budowy przez GK Elemental Holding kompetencji technologicznych w zakresie przetwarzania materiałów zawierających metal strategiczne dla rozwoju nowych technologii. Uzyskanie decyzji KSSE o wsparciu jest jednym z warunków, które mogą przesądzić o realizacji projektu w Zawierciu, który stanowiłby element budowy unikalnego na skalę światowa kompleksu metalurgicznego – podsumowuje Michał Zygmunt, wiceprezes Elemental Holding.
– Projekt jest niezwykle ważny zarówno z punktu widzenia innowacyjnej gospodarki światowej, ale również tej lokalnej. Dzięki tej inwestycji zyska społeczność lokalna, bo pojawią się nowe miejsca pracy, ale zyska też ekosystem, ponieważ recykling jest dużo bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego od tradycyjnego wydobycia metali – dodaje Michał Zygmunt.
GK Elemental Holding koncentruje się na odzyskiwaniu metali szlachetnych i nieżelaznych o krytycznym znaczeniu dla nowoczesnej gospodarki, których na całym świecie dostępne są jedynie ograniczone zasoby naturalne. Opracowywane i wdrażane technologie zapewnią zrównoważone rozwiązania przyczyniające się do rozwoju niskoemisyjnych gałęzi przemysłu oraz innowacji, w tym elektromobilności i recyklingu.
- W ciągu ostatnich pięciu lat w ramach PSI wydano 2 tysiące decyzji o wsparciu przedsiębiorców, z czego ponad 300 – z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zadeklarowane przez inwestorów KSSE nakłady inwestycyjne, łącznie wynoszą już ponad 18 mld zł, a z pomocą Katowickiej SSE powstało ponad 10 tys. nowych miejsc pracy - czytamy w komunikacie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.