Znakowanie produktów to zadanie, które dla wielu firm wciąż bywa problematyczne. A przecież to nie tylko opcja, a także i obowiązek, który na producentów narzucają obowiązujące przepisy. Dobrze byłoby więc nie tylko umieścić na wyprodukowanych maszynach swoje logo, ale też sprawić, by to wyglądało profesjonalnie, estetycznie!
Kogo dotyczy obowiązek znakowania urządzeń?
Istnieją trzy kluczowe akty prawne, które wymuszają na właścicielach wybranych przedsiębiorstw znakowanie produktów. Najważniejszy jest oczywiście Kodeks Pracy, a dokładniej artykuł 221. Jeśli Twoja firma wytwarza np. preparaty chemiczne, to te muszą być w odpowiedni sposób oznakowane.
Co w sytuacji, gdy produkujesz np. narzędzia lub złącza Storz czy węże okrętowe, które muszą spełniać szereg rygorystycznych standardów? Wtedy można odwołać się do europejskich dyrektyw: starego i nowego podejścia lub do specjalistycznych norm, które powstały z myślą o wybranych segmentach rynku, np. dla urządzeń okrętowych, gazowych czy sektora usług górniczych.
Dyrektywy Nowego Podejścia określają wymagania bezpieczeństwa dla różnych grup wyrobów, które muszą być spełnione, zanim produkt trafi na rynek jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej. Wiążące jest tutaj rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nr 765/2008 z 9 lipca 2008 roku.
Wytyczne w znakowaniu przemysłowym zależą też od tego, w jakich warunkach wybrany produkt musi działać. Inne normy dotyczą np. śrubokręta, który musi tylko spełniać standard CE, a inne wyspecjalizowanych pistoletów, które są montowane na stacjach paliw – te muszą spełniać standard EN 13463 -1/EN13760.
Kolejnym ważnym aktem prawnym obowiązującym w naszym kraju jest ustawa o systemie oceny zgodności z 2002 roku. Zgodnie z literą prawa, za niewłaściwe oznakowanie może zostać zasądzona kara w kwocie nawet 70 tysięcy złotych! Lepiej więc dmuchać na zimne.
W jaki sposób wygląda proces znakowania?
Kluczową rolę odgrywa wybór urządzenia. Najwyższej jakości maszyny do znakowania pozwalają na trwałe, czytelne i – co najważniejsze – powtarzalne – nanoszenie oznaczeń na różnego rodzaju powierzchnie. Takie urządzenia znajdziesz np. na stronie CLOOS.pl.
O czym musisz pamiętać? Kluczowe są:
* technologia znakowania,
* materiał podłoża,
* kształt i wielkość detalu,
* głębokość znakowania,
* wydajność urządzenia.
W profesjonalnych firmach, jak Cloos.pl, kupisz zarówno lasery znakujące, jak i grawerki, znakowarki mikropunktowe, czy prasy znakujące i zestawy czcionek. Tak szeroki wybór daje Ci pewność, że produkty będą oznakowane dokładnie w taki sposób, jakiego oczekujesz.
Z jakimi tworzywami może pracować laser do znakowania?
Są to maszyny niezwykle uniwersalne. Korzysta się z nich zarówno do grawerowania kodów Data Matrix, QR, jak i do oznaczeń, które jednocześnie mają pełnić funkcję wizualną, czyli np. upiększyć produkt.
Podczas procesu znakowania wiązka światła jest kierowana na powierzchnię. Kolejny krok to napędzenie jej ruchomymi lustrami lub głowicą plotera – to właśnie w ten sposób powstaje naniesiony na urządzenie obraz lub napis.
Najczęściej spotykamy się z urządzeniami światłowodowymi lub laserami YAG. Profesjonalne maszyny dostępne w Cloos pozwalają m.in. na:
* zaimportowanie plików wektorowych (DXF) lub grafik rastrowych,
* ręczne ustawienie prędkości lub mocy urządzenia,
* tworzenie tekstów na zakrzywionych płaszczyznach,
* importowanie czcionek zgodnych ze standardem TTF Font.
To rozwiązania, dzięki którym cały proces nanoszenia graweru na urządzenia przemysłowe może przebiegać o wiele szybciej, dzięki czemu Twoja firma zdoła zaoszczędzić wiele roboczogodzin!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.