Jak funkcjonuje czynny zakład górniczy w otoczeniu terenu podlegającego ochronie przyrody? Wiąże się to z pewnymi utrudnieniami zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla organów odpowiedzialnych za stan środowiska. Tym niemniej takie współistnienie jest możliwe, czego przykładem jest kopalnia dolomitu Rędziny w Rudawach Janowickich.
Rudawy Janowickie były przez wieki miejscem podziemnej eksploatacji rud metali, w tym miedzi i uranu. Obecnie wydobycie odkrywkowe prowadzi tam kopalnia dolomitu we wsi Rędziny. Przedsiębiorcy górniczy nie mają jednak takiej swobody działalności jak sto lat temu. Po koniec XX w. utworzony bowiem został Rudawski Park Krajobrazowy.
Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego obowiązują zakazy ujęte w Rozporządzeniu Wojewody Dolnośląskiego z dnia 7 listopada 2007 r. oraz zapisy planu ochrony parku. Te ostatnie wprowadziła Uchwała Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nr XVI/329/11 z dnia 27 października 2011 r.
- Kopalnia dolomitu w Rędzinach działa w ramach posiadanej koncesji na działalność i obowiązujących planów zagospodarowania dotyczących gminy Kamienna Góra. Tereny wyłączane sukcesywnie z prac kopalnianych podlegają rekultywacji, których plan został opracowany w 2018 r. Ich kierunki były opiniowane przez naszą jednostkę, a decyzja w powyższej sprawie została wydana przez starostę kamiennogórskiego. Na części działek rekultywacja będzie prowadzona w kierunku leśnym, a na części w kierunku rolno-leśnym. Mając na uwadze zachowanie i ochronę wartości przyrodniczych na tym terenie, na bieżąco prowadzone są przez nas wizje i kontrole stanu środowiska przyrodniczego oraz podejmowane są wszelkie działania mające na celu eliminowanie negatywnego oddziaływania na poszczególne komponenty środowiska przyrodniczego parku - stwierdza Zbigniew Koczarski z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra.
Kopalnia dolomitu w Rędzinach prowadzi wydobycie na podstawie koncesji nr 64/93 z dnia 29 kwietnia1993 r. udzielonej przez ministra ochrony środowiska. Koncesja ta podlegała później kolejnym zmianom. Kopalnia należy do Jeleniogórskich Kopalń Surowców Mineralnych.
Ostatnia zmiana dotycząca obszaru górniczego miała miejsce kilka lat temu. Konkretnie na wniosek wójta gminy Kamienna Góra z dnia 6 listopada 2017 r. uzgodnione zostały przez wrocławski RDOŚ warunki realizacji inwestycji dotyczącej niezbędnej korekty granic obszaru górniczego dla istniejącej kopalni dolomitu „Rędziny” w kategorii C1 i B w Rędzinach.
Z uwagi na sąsiedztwo terenów chronionych, kopalnia musi uzgadniać swą działalność nie tylko z wrocławskim RDOŚ-em, lecz także z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych Oddział w Jeleniej Górze. Tak było np. w 2019 r., gdy Zespół Parków wyraził swoje stanowisko w sprawie zmiany kierunku rekultywacji terenów kopalni położonych w miejscowości Rędziny. Następnie w 2020 r. kopalnia otrzymała Zespołu Parków kierowane do Jeleniogórskich Kopalni Surowców Mineralnych dotyczące możliwości pogłębienia eksploatacji w czynnym wyrobisku kopalni dolomitu „Rędziny”.
- Ponadto w RDOŚ we Wrocławiu w latach 2020 i 2021 toczyły się postępowania dotyczące zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kamienna Góra dotyczące m.in. terenu powierzchniowej eksploatacji w obrębie Rędziny oraz terenów w bezpośrednim otoczeniu kopalni. Ponadto w 2022 r. dla terenu górniczego „Rędziny 1” toczyło się postępowanie w sprawie uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ostatecznie dokumenty te zostały uzgodnione przez RDOŚ we Wrocławiu - informuje Katarzyna Łapińska, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska we Wrocławiu.
Kopalnia Rędziny znajduje się po wschodniej stronie głównego grzbietu Rudaw Janowickich. Choć w pobliżu zakładu przebiegają szlaki turystyczne, to najbardziej eksponowanym obiektem będącym efektem działalności kopalni jest hałda odpadów, znajdująca się częściowo w lesie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.