Trzy lata minęły od momentu, gdy Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu przeprowadziła się do nowej siedziby, pozyskanej od Kompanii Węglowej na terenie KWK Centrum. Poprzednia siedziba strażaków, znajdująca się na bytomskiej starówce, stoi od tamtego czasu pusta. Miastu nie udało się znaleźć chętnych na tą nieruchomość.
- Państwowa Straż Pożarna w Bytomiu przeniosła swoją siedzibę z ul. Strażackiej na ul. Łużycką 21 w maju 2020 r., a uroczyste otwarcie nowej siedziby miało miejsce w czerwcu 2020 r. Obecnie zabudowania przy ul. Strażackiej 3 po dawnej PSP są własnością gminy Bytom z przeznaczeniem na sprzedaż w drodze przetargu. Obecnie trwa trzecie postępowania przetargowe na sprzedaż nieruchomości przy ul. Strażackiej 3 – Podgórnej 6/1, a cena wywoławcza w przetargu wynosi 2 705 tys. zł. Termin przetargu został ogłoszony na 29 września 2023 r. - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Nieruchomość przy ul. Łużyckiej Państwowa Straż Pożarnej w Bytomiu pozyskała jeszcze od Kompanii Węglowej SA w Katowicach. Stało się to na podstawie umowy przekazania podpisanej 17 lutego 2014 r.. Miejsce, gdzie od trzech lat gospodarzą strażacy, służyło wcześniej jako plac składowy materiałów przywożonych do kopalni od zewnętrznych dostawców. Przez pewien czas był tam potem jeden z kopalnianych parkingów samochodowych. Powierzchnia pokopalnianej nieruchomości przekazanej strażakom wynosi 24 981 m kw.
W maju 2015 r. bytomska kopalnia Centrum przestała wydobywać węgiel. Trzy lata później, 12 lipca 2018 r., plac budowy pod nową komendą strażaków został przekazany wykonawcy. Utworzone zostały dwa wjazdy: jeden od frontu, na ul. Łużycką i drugi z boku, na ul. Piłkarską. Ten odcinek ul. Piłkarskiej służył w przeszłości jako dojazd do jednej z bram wjazdowych na kopalnię Centrum, a także jako dojazd do bardzo rozbudowanego zespołu garaży samochodowych, użytkowanych przez mieszkańców pobliskiego osiedla.
Zauważalnym mankamentem jest nieodpowiedni stan nawierzchni ul. Piłkarskiej. Nie można go już tłumaczyć ciężarówkami wożącymi w przeszłości zaopatrzenie na kopalnię.
- Odnosząc się do kwestii nawierzchni jezdni ul. Piłkarskiej, na odcinku od siedziby firmy Sponsor Plus do obiektów nowego boiska piłkarskiego przy ul. Piłkarskiej, prowadzone były roboty związane z podłączeniem sieci wodno-kanalizacyjnej. Po ich zakończeniu wykonawca inwestycji wiosną 2023 r. odtworzył nawierzchnię jezdni na odcinku objętym pracami wodno-kanalizacyjnymi, a Miejski Zarząd Dróg i Mostów przeprowadził remont cząstkowy jezdni na odcinku od ul. Łużyckiej do wysokości firmy Sponsor Plus. Nadmieniam, że w tym rejonie planowana jest budowa tzw. BeCeTki, dlatego nie są podejmowane obecnie kosztowne kompleksowe naprawy jezdni, a jedynie zabezpieczane są uszkodzone miejsca w ramach remontów cząstkowych jezdni - wyjaśnia Tomasz Sanecki z UM Bytom.
Siedziba bytomskich strażaków nie jest pierwszym obiektem powstałym w związku z restrukturyzacją i likwidacją kopalni Centrum. W miejscu dawnego hotelu robotniczego powstał sklep samoobsługowy, a na terenie rozebranej hałdy przy ul. Wrocławskiej utworzono małe centrum handlowe z parkingami. Bocznica kolejowa prowadząca w przeszłości do kopalni wykorzystywana jest teraz przez firmę handlującą pojazdami mechanicznymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.