W 2022 roku Polska Grupa Górnicza zatrudniła 1761 nowych pracowników. W tej liczbie 1604 pracowników to osoby z lokalnego rynku pracy, natomiast pozostałe 157 osób to absolwenci szkół zasadniczych i średnich, z którymi zawarto umowy stypendialne.
Na koniec 2022 roku PGG zatrudniała łącznie 36 800 osób – w tym w zakładach produkcji podstawowej (kopalniach) było to 34 049 osób, natomiast w zakładach produkcji pomocniczej (zakłady specjalistyczne, centrala) – 2751 osób. Porównując rok do roku łączne zatrudnienie w spółce zmniejszyło się o 42 pracowników (na koniec 2021 roku stan zatrudnienia w PGG wynosił 36 842 osoby).
Co ciekawe liczba pracowników zakładów produkcji podstawowej (kopalń) zwiększyła się o 144 osoby (dla porównania na koniec 2021 roku było to 33 905 pracowników, podczas gdy w zakładach produkcji pomocniczej liczba zatrudnionych spadła o 186 osób (na koniec 2021 roku było to 2 937 pracowników). Jak czynniki miały wpływ na zmiany w zatrudnieniu w 2022 roku?
Liczba odejść ze spółki w minionym roku dotyczyła 1857 pracowników. Jak wskazali przedstawiciele PGG, obniżenie stanu zatrudnienia w całej spółce wynikało głównie z odejść pracowników, którzy nabyli uprawnienia emerytalne (1 071 osób), odeszli z przyczyn naturalnych, tj. z powodu upływu ustawowego okresu zasiłku chorobowego oraz zgonów (127 osób) oraz z innych przyczyn dotyczących pracownika i pracodawcy – (493 osoby). Oprócz tego w 2022 roku nastąpiło również zbycie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń KWK Pokój II wraz ze 166 pracownikami, którzy wyrazili chęć skorzystania z pakietu osłonowego.
Natomiast przyjętych do pracy zostało 1761 osób. Jak wskazali przedstawiciele węglowego koncernu, w 2022 roku, z uwagi na zmianę sytuacji na rynku węgla spowodowanej konfliktem na Ukrainie, zarząd PGG podjął działania mające na celu zwiększenie produkcji węgla m.in. poprzez przyjęcia do pracy nowych osób z lokalnego rynku pracy - do pracy przyjęto 1 604 osoby z lokalnego rynku pracy oraz 157 absolwentów szkół zasadniczych i średnich, z którymi zawarto umowy stypendialne.
PGG to największa polska spółka węglowa. Należy do niej siedem kopalń – KWK ROW (w jej skład wchodzą ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła. W minionym roku kopalnie PGG wyprodukowały 22,3 mln ton węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Miro, jak ci nie pasuje, to się zwolnij, na twoje miejsce jest dzięsiątki chętnych.
Najpierw odprawy urlopy goenicze zeby zolnic 1000ludzi a potem przyjac 2500 nie doswiadczonych ludzi !ciekawe kto A to beknie ,ro jest jakis kosmos
Przyjmuje się głównie kobiety, które są szybko transferowane do biur.. Ale na papierze wszystko jest ok.
Gdzie zatrudniło?Do biura?Bo my do ściany dalej po 8 chodzimy a rzeby złożyć wniosek na wczasy pod gruszą to trzeba iść do dwóch okienek Dno 21 wiek i jakieś wnioski papierowe jak za komuny trzeba składać.Patologia.
Po co te przyjęcia jak za niedługo będą zamykać Bielszowice i Wujek.