Przez dwa dni Katowice będą stalową stolicą Polski. Wszystko to za sprawą pierwszej edycji Europejskiego Kongresu Stalowego STEEL 2023, który odbędzie się w sercu Górnego Śląska 18 i 19 września.
W ramach EKS zaplanowano ponad 20 paneli dyskusyjnych, warsztatów i wystąpień. Tematem głównym konferencji będzie przyszłość polskiego przemysłu stalowego.
Inauguracja kongresu zaplanowana jest na godz. 11.00 w poniedziałek, 18 września. Swój udział zapowiedzieli m.in. Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, przewodniczący Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Marek Wesoły, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu RP, Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, Tomasz Heryszek, prezes Węglokoksu, Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Mirosław Motyka, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Jeden z pierwszych paneli dyskusyjnych będzie poświęcony „Megatrendom kształtującym przemysł stalowy w Europie w warunkach niestabilnego otoczenia”. Trzonem będzie debata o wpływie dzisiejszych zmian klimatycznych, innowacji technologicznych czy geopolitycznej niestabilności tej gałęzi przemysłu. Tu głos zabierze m.in. wiceminister Marek Wesoły.
W czasie ESK będzie także mowa hutnictwu przyjaznemu planecie, wykorzystaniu sztucznej inteligencji, stali jako gwarancji bezpieczeństwa w kontekście działań zbrojnych za naszą wschodnią granicą oraz kształceniu przyszłych kadr, które będą rozwijać w naszym kraju przemysł hutniczy.
Oprócz grona „stalowych ludzi” na wydarzeniu wystąpią eksperci od komunikacji, rozwoju biznesu, ekonomii oraz etykiety w biznesie. W poniedziałek dr Maciej Kawecki poprowadzi #steel_talk: „Już nie twórca, a stwórca” i odpowie na pytania: W jakim kierunku podąża dzisiaj świat gromadzenia danych, jaki wpływ ma na nas udostępnienie sztucznej inteligencji oraz czy chat GPT i inne równolegle powstające sztuczne inteligencje wpłyną na zanik niektórych zawodów?
Za to we wtorek zaplanowano wystąpienia „Sztuka etykiety biznesowej” oraz „Sztuka komunikacji w biznesie”. To pierwsze poprowadzi Anna Wilk, właścicielka GoClassy, trener etykiety biznesowej. Natomiast na drugi panel dyskusyjny zaproszono Krystiana Dudka, specjalistę od PR, właściciela Instytutu Publico, Adrianę Borucką, doradcę i trenerkę w zakresie komunikacji korporacyjnej oraz Katarzynę Anderkę, promotorkę zdrowia oraz certyfikowaną Business & Life Coach.
Podczas kongresu pojawi się niepowtarzalna okazja zwiedzenia pierwszego w Polsce muzeum poświęconego dziedzictwu materialnemu i niematerialnemu hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej. W poniedziałek 18 września o godzinie 18:00 Muzeum Hutnictwa wChorzowie będzie czekało na chętnych uczestników. Transport zapewniają organizator EKS, czyli Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która od ponad 30 lat podejmuje inicjatywy wpływające na poprawę konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i zwiększenie ich innowacyjności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.