Czujesz, że Twoja sprężarka powietrza nie oferuje Ci wydajności, jakiej oczekujesz? Dobrany model miał spełniać wszystkie Twoje wymagania, ale w praktyce dostrzegasz niedobory sprężonego powietrza podczas pracy? Sprawdź nasze wskazówki, w których odpowiadamy na popularne pytanie, jak zwiększyć wydajność kompresora. W naszym krótkim poradniku zwrócimy również uwagę na to, jak korzystać z możliwości sprężarki w najbardziej efektywny sposób i co może mieć z tym wspólnego osuszacz ziębniczy. Do dzieła!
Jak zwiększyć wydajność kompresora - czy to właściwie zadane pytanie?
Wśród użytkowników kompresorów powietrza często spotkać się można z opiniami, że deklarowana przez producenta wydajność sprężarki w praktyce jest znacznie niższa. Jednocześnie Internet pęka w szwach od złotych rad na temat tego, jak zwiększyć wydajność kompresora. Jednak po ich wnikliwej lekturze, w większości przypadków czytelnik zostaje sam na sam ze swoimi wątpliwościami, albowiem autorzy zgrabnie żonglując tematyką, w rzeczywistości mówią o tym, jak zwiększać efektywność energetyczną sprężarki lub wydajność całego systemu. Finalnie pytanie o to, jak zwiększyć wydajność samego kompresora, pozostaje zwykle bez odpowiedzi. Dlaczego? W praktyce bowiem wydajności sprężarki nie da się zwiększyć w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Fot: Materiał partnera
Przekonanie, że kompresor powietrza produkuje mniej medium roboczego niż powinien, pojawia się najczęściej w trzech sytuacjach:
Pierwszej sytuacji możesz uniknąć, wykazując się należytą wnikliwością lub wybierając sprzęt od producenta, który uczciwie komunikuje parametry techniczne swojego sprzętu. Na rodzimym rynku taką marką jest np. Airpress - producent, który zawsze podaje przybliżoną wartość wydajności wylotowej. Jeśli chcesz samodzielnie oszacować ten parametr, przyjmij powszechne założenie, że wydajność na wylocie jest zwykle o ok. 25-30% niższa od wydajności na ssaniu.
Owszem, istnieją oczywiste możliwości produkcji większej lub mniejszej ilość sprężonego w ramach jednostki sprężającej, polegające na optymalizacji parametrów pracy urządzenia. Najpopularniejszym z nich jest zmiana ciśnienia maksymalnego - kompresor spręży w ciągu minuty więcej litrów sprężonego powietrza o ciśnieniu 8 barów, niż medium roboczego o ciśnieniu 10 barów. Poza tego typu oczywistymi kwestiami, jedynymi zabiegami, które istotnie pozwalają zwiększyć wydajność kompresora (czyli faktyczną ilość sprężonego powietrza, liczoną w l/min) są:
Blok tłokowy współpracujący z silnikiem o mocy 4KM będzie produkował więcej sprężonego powietrza, niż ten sam blok napędzany silnikiem o mocy 3KM. Dokładnie tak samo jest w przypadku modułu śrubowego. Należy jednak pamiętać, że tego typu zabiegi są ingerencją w konstrukcję urządzenia, po której gwarancja producenta przestaje obowiązywać.
Należałoby więc podejść do tematu nieco bardziej przewrotnie i zadać pytanie w inny sposób - jak w pełni wykorzystać wydajność, którą oferuje nam kompresor?
Wydajność kompresora - jak zachować maksymalne możliwości sprężarki powietrza?
Do najczęstszych przyczyn spadku rzeczywistej wydajności kompresora bez wątpienia należy nieprawidłowe użytkowanie urządzenia. Jeśli więc dostrzegasz, że Twój kompresor może mniej niż powinien, przede wszystkim upewnij się, że:
1. Temperatura i wentylacja pomieszczenia, w którym pracuje kompresor, jest zgodna z zaleceniami producenta. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kompresorów śrubowych, choć modele tłokowe też mają swoje wymagania. Zbyt wysoka lub niska temperatura otoczenia może skutecznie zaburzać pracę układu sprężającego. Od odpowiedniej wentylacji zależy natomiast wyjściowa ilość powietrza, które zostanie poddane procesowi kompresji.
2. Regularnie i prawidłowo dokonujesz konserwacji urządzenia. Najistotniejsze znaczenie ma czyszczenie oraz wymiana filtra powietrza wlotowego. Zanieczyszczony filtr nie tylko pogorszy jakość medium, ale również ograniczy dopływ powietrza do układu sprężania. Nie mniej ważny jest dobór odpowiedniego oleju (stosownie do zaleceń producenta) oraz jego regularna wymiana. Niewłaściwy lub zużyty olej do kompresora tłokowego nie będzie prawidłowo niwelował tarcia tłoków w cylindrze, co obniży wydajność na wylocie sprężarki. W przypadku kompresora śrubowego, nieodpowiedni olej nie spełni swojej funkcji uszczelniającej, w związku z czym powietrze nie zostanie całkowicie zamknięte w komorze modułu śrubowego, co spowoduje straty na wydajności.
3. Przestrzegasz terminów przeglądów. Szczególnej uwagi w tym zakresie wymaga stan przełożenia napędu - np. pasków klinowych, które luzując się lub zużywając, znacznie ograniczają wydajność kompresora. Równie ważny jest stan wszelkich uszczelnień oraz zaworów w ramach układu sprężania, których zużycie będzie powodowało straty powietrza, a tym samym spadek wydajności jednostki sprężającej. Pamiętaj, że przegląd sprężarki najlepiej zlecić specjalistom i skorzystać z usług serwisowych producenta.
Fot: Materiał partnera
Osuszacz ziębniczy a wydajność kompresora - jak nie tracić sprężonego powietrza?
Ostatnim przypadkiem, w którym rzeczywista wydajność kompresora jest tłamszona przez inne czynniki, jest niewłaściwy dobór lub konfiguracja pozostałych elementów systemu sprężonego powietrza - bez względu na to, czy mówimy o rozbudowanej instalacji pneumatycznej, czy też o prostym układzie kompresor - osuszacz - odbiornik. Omówienie wszystkich składowych instalacji sprężonego powietrza zasługuje na odrębny artykuł, dlatego zależności te przedstawimy na przykładzie podstawowego sprzętu uzupełniającego, jakim jest osuszacz ziębniczy - element niezbędny w niemal każdym zastosowaniu.
Ilość medium roboczego, jaką będziemy mieć do dyspozycji przy danym odbiorniku, zależy od wszystkiego, co strumień powietrza napotka na swojej drodze po opuszczeniu kompresora lub jego zbiornika. Komponenty instalacji o słabej jakości mogą powodować spadki ciśnienia, a co gorsza - również straty powietrza. W obu przypadkach użytkownik końcowy odczuje niedobory sprężonego powietrza, w pierwszej kolejności winiąc za to kompresor, podczas gdy źródło problemu w rzeczywistości leży gdzie indziej. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając osuszacz ziębniczy?
Przede wszystkim celuj w osuszacze, których konstrukcja nie powoduje zbędnych i zbyt częstych zmian kierunku przepływu powietrza, szczególnie w wymienniku ciepła (najlepsze będą modele, w których zastosowana została metoda przeciwprądu). Równie ważne jest, aby osuszacz ziębniczy nie generował gwałtownych i zbyt dużych spadków ciśnienia.
Godne polecenia są np. osuszacze ziębnicze marki Airpress, które poza wszystkimi powyższymi zaletami posiadają jeszcze jeden ważny element - automatyczny, bezstratny spust kondensatu. Dlaczego to tak istotne? To właśnie spust kondensatu może powodować największe straty powietrza, kiedy podczas jego otwarcia wraz ze skroplinami upuszczane jest również schładzane medium. Wysokiej jakości spusty kondensatu całkowicie eliminują ten problem.
Warto też pamiętać, że jakość, wydajność i skuteczność osuszacza ziębniczego ma ogromne znaczenie dla całego systemu sprężonego powietrza, dlatego na tym sprzęcie nie warto oszczędzać. Wilgoć zawarta w strumieniu powietrza może z czasem powodować korozję poszczególnych elementów układu, w tym również rur przesyłowych. Grozi to powstawaniem ubytków i utratą szczelności systemu, a w konsekwencji jeszcze większymi stratami powietrza.
W tym kontekście szczególnie interesujące wydają się modele Airpress z serii RDO, które bazują na 3-stopniowym wymienniku ciepła. Taki wymiennik zapewnia nie tylko bardziej efektywne osuszanie metodą chłodniczą (już w pierwszej fazie powietrze wlotowe jest schładzane przez osuszone już powietrze wylotowe), ale również zapobiega kondensacji pary wodnej na zewnątrz układu. Dzięki temu stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed korozją i zamarzaniem nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz wszystkich elementów systemu.
Fot: Materiał partnera
Jeśli przyjmiesz te same założenia, tj. brak spadków ciśnienia, ograniczeń przepustowości i ryzyka strat powietrza, przy doborze pozostałych elementów systemu, na pewno nie będziesz już szukać odpowiedzi na pytanie, jak zwiększyć wydajność kompresora! Powodzenia!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.