Propan to gaz grzewczy, który z roku na rok zdobywa coraz większą popularność jako paliwo będące świetną alternatywą dla węgla, pelletu, a czasem nawet tradycyjnego gazu ziemnego z sieci. Decydując się na taką formę ogrzewania, trzeba jednak pamiętać, że konieczna jest inwestycja w zbiornik gazu do domu, który pozwoli pokryć zapotrzebowanie na kilka tygodni lub miesięcy pomiędzy kolejnymi dostawami. Poszukując najlepiej dopasowanego rozwiązania, chcemy oczywiście znaleźć korzystną cenę, ale należy również wziąć pod uwagę wszelkie kwestie techniczne — zbiornik LPG w domu musi być nie tylko opłacalny, ale również bezpieczny w użytkowaniu.
Jak wybrać zbiornik gazu do domu?
Propan w formie płynnej można magazynować na dwa sposoby: w zbiorniku podziemnym i naziemnym. Każda z wymienionych opcji ma swoje zalety i wady, które warto dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji. Dla osób posiadających niewielką działkę, gdzie powierzchnia zabudowy jest ograniczona i wymaga jak najlepszego zagospodarowania, najlepszym wyborem będzie zbiornik gazu do domu umieszczony pod poziomem gruntu. Pozwala on efektywnie wykorzystać dostępny metraż, a jednocześnie nie ma negatywnego wpływu na estetykę podwórka.
Naziemny zbiornik LPG w domu nie każdemu się podoba, choć umieszczony w ustronnym miejscu nie powinien stanowić problemu. Jego zaletą jest prostota instalacji i ewentualnego serwisowania — podziemnego magazynu na propan na co dzień nie widać, ale jeśli zajdzie konieczność ingerencji w układ, to trzeba go odkopać i ponownie zasypać po przeprowadzeniu prac. Naziemny zbiornik gazu do domu ma jeszcze jedną ważną zaletę: można go zamontować nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych. W przypadku budynków znajdujących się na terenach zalewowych będzie on zdecydowanie lepszym wyborem.
Zbiornik dzierżawiony czy kupiony na własność?
Poza miejscem montażu warto jeszcze wspomnieć o różnych formach finansowania. Niektórzy dostawcy oferują opcję wydzierżawienia zbiornika, jeśli klient zechce w przyszłości regularnie zamawiać od nich propan. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób, które w przyszłości planują korzystać z tradycyjnej sieci gazowej, ale do czasu jej wybudowania potrzebują innego źródła paliwa. Jeśli przewidujesz, że w ciągu kilku lat pojawi się możliwość wykonania przyłącza, to dzierżawa jest doskonałym wyborem — gdy przejdziesz na gaz ziemny, dostawca propanu wymontuje swój zbiornik i przekaże go kolejnemu klientowi korzystającemu z jego usług.
Wiele budynków znajduje się jednak całkowicie poza zasięgiem tradycyjnych dostaw i ich lokalizacja nie jest objęta planem rozbudowy sieci — w takiej sytuacji zbiornik LPG w domu lepiej zakupić na własność. Będzie wykorzystywany przez bardzo długi czas, dzięki czemu inwestycja bez problemu zdąży się zwrócić, bo użytkownik nie zostanie obciążony opłatami abonamentowymi. Jednorazowa inwestycja wstępna jest oczywiście wyższa, ale warto pamiętać, że zbiornik zakupiony na własność również da się w razie potrzeby sprzedać następnej osobie wybierającej propan jako paliwo do ogrzewania domu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.