W Trzebini w piątek, 25 sierpnia, Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy zaprezentował wyniki badań i raport z prac analitycznych o deformacjach terenu, a Spółka Restrukturyzacji Kopalń przedstawiła dotychczas zrealizowane zadania i omówiła harmonogram dalszych prac związanych z likwidacją zapadlisk i uzdatnianiem gruntów.
W spotkaniu uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio. SRK reprezentował wiceprezes Piotr Bojarski, a miasto Trzebinia burmistrz Jarosław Okoczuk. Ponadto obecni byli m.in. przedstawiciele AGH w Krakowie, Politechniki Śląskiej, Głównego Instytutu Górnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie
- Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Trzebini. Nie zostawiamy problemów bez rozwiązania. Te rozwiązania muszą być bezpieczne, dlatego działania uzdatniające były poprzedzone skomplikowanymi i pracochłonnymi badaniami geologicznymi - przyznał wiceminister.
PIG-PIG zaprezentował raport opisujący wyniki prac Służby Geologicznej. Przeważająca część zinwentaryzowanych zapadlisk jest konsekwencją płytkiej eksploatacji węgla prowadzonej głównie w XIX i pierwszej połowie XX w.
Aktualnie państwowa służba geologiczna działająca w ramach Państwowego Instytutu Geologicznego zidentyfikowała 528 zapadlisk na terenie Trzebini. Wśród nich 62 określono jako istotne. Są to zapadliska (również te zlikwidowane), które znajdują się w buforze 20 m od głównych dróg, terenów zabudowanych, cmentarza, ogródków działkowych oraz nasypu kolejowego. Wszystkie zapadliska zostały zabezpieczone za pomocą taśm, tablic informacyjnych z zakazem wejścia oraz ukrytym monitoringiem. Policja wykonuje patrole mające na celu identyfikację osób, które nie przestrzegają zakazów wejścia na terenach oznaczonych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.