Urząd Patentowy RP udzielił kolejnego patentu Przedsiębiorstwu Budowy Szybów należącemu do Grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tym razem na wynalazek układu prowadzenia naczynia wyciągowego w wyrobisku szybowym. Jak podało PBSz, rozwiązanie to zastosowano w szybie Leon IV w ruchu Rydułtowy kopalni ROW.
„Opatentowane ruchome prowadzenie naczyń wyciągowych pozwala na przejazd naczynia przez podszybie z pełną prędkością, jeżeli jazda ludzi lub transport materiałów prowadzona jest do innego poziomu, a w razie konieczności zatrzymania klatki na poziomie, zapewnia jej stabilizację” – czytamy na stronie internetowej PBSz.
Jak wyjaśniono, innowacyjność opatentowanego rozwiązania polega na wykorzystaniu hydraulicznych siłowników do stabilizacji naczynia w bardzo bezpieczny sposób. Dodatkowo nie była wymagana poważna ingerencja w naczynie wyciągowe, jak to miało miejsce w historycznie podejmowanych próbach rozwiązania tego problemu.
„Komercyjne, szersze zastosowanie opracowanego rozwiązania mogłoby skutkować popularyzacją prowadzenia linowego także w zakładach górniczych, które były do niego sceptycznie nastawione, czy to ze względów historycznych czy czysto praktycznych. Powszechniejsze stosowanie prowadzenia linowego może przynieść dla zakładu górniczego liczne korzyści, także finansowe - wyjaśniło przedsiębiorstwo. Dodano, że rozwiązanie to nosi znamiona pionierskiego podejścia w warunkach polskiego górnictwa.
„Pozwoliło ono podnieść efektywność wykorzystania szybu Leon IV w KWK ROW ruch Rydułtowy, gdzie z powodzeniem jest eksploatowane. Może się również przyczynić do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i efektywności w innych szybach górniczych” – wskazano.
Przedsiębiorstwo Budowy Szybów opatentowało ponad 120 wynalazków. Powstałe na przestrzeni wielu lat innowacyjne rozwiązania w szczególności dotyczące budownictwa szybowego weszły do powszechnego użytku w całym polskim budownictwie szybowym, wywierając zasadniczy wpływ na jego rozwój. Już w latach 50-tych ubiegłego stulecia w firmie została wydzielona komórka racjonalizacji. Dziś ten wieloletni dorobek stanowi jeden z głównych zasobów firmy, stale doskonalony i wzbogacany o nowe przedsięwzięcia w Dziale Projektów, Innowacji i Rozwoju.
Przypomnijmy, że PBSz od maja 2019 r. PBSz jest częścią JSW. Węglowa spółka kupiła wówczas za 204 mln zł ponad 95 proc. akcji Przedsiębiorstwa od spółki Primetech z Grupy Kapitałowej Famur.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Musieli coś wymyślić bo spierniczyli robote, krzywo wydrążyli szyb z poziomu 960 na 1150 i ciągle szola się klinowała z ludziami w środku ale o tym już nie wspomnieli.