Ulicę noszącą nazwę Kopalniana znaleźć można w miejscowościach, które na pierwszy rzut oka w ogóle nie kojarzą się z górnictwem.
To, że ulica Kopalniana figuruje na planach takich miast jak Warszawa, Poznań czy Gdańsk, to nic dziwnego. Im większe miasto, tym większa szansa, że znajdą się w nim ulice niezwiązane z jego regionem i historią. W Warszawie ul. Kopalniana znajduje się w dzielnicy Bemowo, a w Poznaniu nieco na południowy wschód od stacji kolejowej Poznań Górczyn. Natomiast w Gdańsku obok Cmentarza Ofiar Terroru Hitlerowskiego na Zaspie mamy cały kwartał o górniczych nazwach ulic. W przeszłości nadano im takie nazwy, jak np. ul. Górnicza czy ul. Wincentego Pstrowskiego.
Nawet w miejscowościach północnej Polski znaleźć można ulice Kopalniane. Przykład? Chłapowo to wieś w powiecie puckim, w gminie Władysławowo. Jedna z dwóch dróg łączących tę wieś z sąsiednim Władysławowem to właśnie ul. Kopalniana.
Swoją ulicę Kopalnianą posiada Szczecin. W tym wypadku jej nazwa ma historyczne uzasadnienie. Szczecińska ul. Kopalniana znajduje się pomiędzy dzielnicami Zdroje i Podjuchy. To nieco stroma droga, u końca której znajduje się Jezioro Szmaragdowe, czyli jeden z najpiękniejszych zakątków Wzgórz Bukowych. Jezioro będące celem spacerów i wycieczek to nic innego, jak zalane wyrobisko po funkcjonującej w XIX i XX wieku kopalni margla i kredy. Nad jeziorem znajduje się podziemna trasa turystyczna w korytarzach z czasów drugiej wojny światowej, wydrążonych w zboczu.
Do miana ulic noszących najkrócej nazwę Kopalniana może pretendować ta, która znajduje się we wsi Tychów Nowy w gminie Mirzec w powiecie starachowickim. Tychów Nowy to typowa wieś-ulicówka, gdzie zdecydowana większość domostw położona jest wzdłuż głównej ulicy przebiegającej ze wschodu na zachód. Na zachodnim skraju tej wsi od głównej szosy odchodzi prostopadle na południe lokalna droga i to właśnie od jesieni 2021 r. jest ul. Kopalniana. Taką nazwę wprowadziła Uchwała nr XLIV/285/2021 Rady Gminy w Mircu z dnia 26 listopada 2021 r. w sprawie nadania nazwy ulicy Kopalniana w miejscowości Tychów Nowy, gm. Mirzec. Uchwała weszła w życie 21 grudnia 2021 r.
Położona na północ od Gór Świętokrzyskich gmina Mirzec ma w swych pradziejach epizod górniczy. W południowo-zachodniej części tej gminy, w dolinie rzeki Kamiennej utworzony został w 1957 r. rezerwat archeologiczny Rydno. Mieści się on we wsi Gadka i obejmuje teren paleolitycznej kopalni hematytu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.