Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
1
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
16 sierpnia 2023 10:52 Prezentacja

Raport dynamiki sprzedaży pomp ciepła w 2023 roku

fot: rawpixel.com

W związku ze wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz potrzebą minimalizowania emisji CO2, technologie niskoemisyjne, takie jak pompy ciepła, stają się coraz bardziej popularne. Analiza dynamiki sprzedaży pomp ciepła w 2023 roku dostarcza cennych informacji o trendach rynkowych i preferencjach konsumentów w sektorze ogrzewania. W niniejszym artykule przedstawimy dane z raportu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), skupiając się na I kwartale 2023 roku. Omówimy nie tylko statystyki sprzedaży różnych typów pomp ciepła, ale także wpływ programów wsparcia, takich jak „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”, na dynamikę sprzedaży. Dodatkowo zanalizujemy wpływ relacji cen energii elektrycznej i gazu na decyzje inwestorów. Na koniec spojrzymy na perspektywy rozwoju polskiego rynku pomp ciepła na resztę 2023 roku.

Wzrost sprzedaży pomp ciepła w I kwartale 2023 r.

źródło: PORT PC

Według danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), początek 2023 roku przyniósł kontynuację tendencji wzrostowej w sektorze pomp ciepła. Obserwowane trendy świadczą o rosnącym zainteresowaniu polskich konsumentów tymi innowacyjnymi urządzeniami grzewczymi.

Sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda zwiększyła się w I kwartale 2023 roku o imponujące 64% w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Znaczący wzrost odnotowano szczególnie wśród pomp ciepła typu split, gdzie sprzedaż zwiększyła się o 73%. Pompy typu monoblok również zyskały na popularności, z wzrostem sprzedaży o 41%.

Tymczasem, gruntowe pompy ciepła, typu solanka-woda, przeżywały prawdziwy boom, z przyrostem sprzedaży sięgającym 69%. Ta imponująca dynamika wskazuje na rosnące zrozumienie korzyści płynących z wykorzystania naturalnych źródeł ciepła.

W skali całego rynku, w I kwartale 2023 roku sprzedano między 43 a 47 tysięcy pomp ciepła, zarówno typu powietrze-woda, jak i solanka-woda. Te liczby pokazują, jak szybko rośnie popularność tych zaawansowanych technologicznie urządzeń grzewczych na polskim rynku.

Wsparcie z programów „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”

Czynnikiem istotnie wpływającym na wzrost zainteresowania pompami ciepła w 2023 roku były programy wsparcia „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”, co potwierdza firma Artdom Serwis specjalista ds. montażu pomp ciepła działający między innymi na terenie Poznania i okolic. Skonstruowane w celu poprawy jakości powietrza w Polsce oraz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w naszych domach, te programy udzielają dotacji na zakup i montaż ekologicznych urządzeń grzewczych i instalacji fotowoltaicznych.

Według najnowszych danych PORT PC, pompy ciepła były jedynymi urządzeniami grzewczymi, które odnotowały wzrost sprzedaży w I kwartale 2023 r., co jest bezpośrednim odzwierciedleniem efektywności tych programów wsparcia.

źródło: dane NFOŚiGW

Program "Czyste Powietrze" umożliwiający dofinansowanie do 90% kosztów zakupu i instalacji pomp ciepła, stworzył silny bodziec dla konsumentów do zainwestowania w te urządzenia. Z kolei program "Mój Prąd" oferujący zwrot do 50% kosztów instalacji fotowoltaicznej, zachęcał do tworzenia domowych systemów energii odnawialnej. Te systemy, współpracujące z pompami ciepła, mogą znacząco obniżyć koszty eksploatacji, co dodatkowo zwiększyło atrakcyjność pomp ciepła.

Oba programy, poprzez swoje dofinansowania, zwiększyły dostępność technologii pomp ciepła dla szerokiego spektrum konsumentów, co bezpośrednio przyczyniło się do zauważalnego wzrostu sprzedaży tych urządzeń na początku 2023 roku.

Relacja cen energii elektrycznej i gazu

Jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzje inwestorów dotyczące wyboru technologii grzewczej jest stosunek cen energii elektrycznej do gazu. Na początku 2023 roku obserwowaliśmy spadek giełdowych cen gazu, który dodatkowo jest w Polsce dotowany jako paliwo dla gospodarstw domowych, a jednocześnie utrzymywanie się wysokich cen energii elektrycznej. W efekcie koszt ogrzewania domu jednorodzinnego z tradycyjnymi grzejnikami za pomocą pompy ciepła stał się porównywalny z kosztem ogrzewania kondensacyjnym kotłem gazowym.

Taka sytuacja na rynku energii może wprowadzać inwestorów w pewną dezorientację. Jednakże analizy kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego przy użyciu różnych źródeł ciepła pokazują, że nawet pomimo takich warunków rynkowych, eksploatacja pompy ciepła może okazać się zdecydowanie bardziej korzystna, jeżeli zostanie połączona z instalacją fotowoltaiczną o mocy 5 kWp. Taki układ może obniżać koszty ogrzewania aż o około 50%, co czyni pompę ciepła zdecydowanie bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem niż inne technologie grzewcze [źródło: portpc.pl].

Należy więc pamiętać, że analizując ekonomiczne aspekty inwestycji w pompy ciepła, niezwykle istotne jest uwzględnienie potencjalnej synergii z systemami fotowoltaicznymi. Pomimo pewnych wahań cen energii, pompy ciepła, zwłaszcza w kombinacji z instalacjami PV, wciąż oferują atrakcyjną perspektywę dla inwestorów, co potwierdzają prognozy na II kwartał 2023 r. przygotowane przez PORT PC i POBE.

Perspektywy rozwoju polskiego rynku pomp ciepła w 2023 r.

Analizując przyszłość rynku pomp ciepła w Polsce, PORT PC przewiduje kontynuację wzrostu sprzedaży w 2023 r. Szacunki wskazują, że sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda może wzrosnąć na poziomie 20-30%, natomiast gruntowe pompy ciepła mogą zanotować wzrost sprzedaży na poziomie 40-50%.

Jednakże, obecna sytuacja rynkowa jest pełna niepewności. Rekordowa inflacja i niestabilność cen prądu i gazu dodają kolejny wymiar do analizy decyzji inwestycyjnych. Bez wątpienia, taka niepewność energetyczna może wpływać na decyzje konsumentów, którzy mogą być skłonni do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Pompy ciepła, ze względu na swoje właściwości, mogą być postrzegane jako technologia, która pozwala na pewien stopień niezależności od fluktuacji cen paliw kopalnych.

W tym kontekście decyzja o inwestycji w pompę ciepła jest decyzją o zabezpieczeniu się przed przyszłymi wahaniami cen energii. Jak pokazują szczegółowe analizy kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego, połączenie pomp ciepła z instalacją fotowoltaiczną może obniżać koszty ogrzewania aż o 50%, a jednocześnie zabezpieczać gospodarstwa domowe przed nieprzewidywalnymi zmianami cen energii.

Pomimo obecnego spowolnienia tempa sprzedaży i pełnych magazynów dystrybutorów, wiele wskazuje na to, że trend wzrostowy na rynku pomp ciepła będzie kontynuowany, a przewidywania o powrocie do silnego wzrostu w 2024 r. są coraz bardziej prawdopodobne. Niepewność energetyczna może zatem paradoksalnie stać się siłą napędową dla dalszego rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce.

Podsumowanie i spojrzenie w przyszłość

Analiza dynamiki sprzedaży pomp ciepła na polskim rynku w 2023 roku pokazuje, że mimo niepewności związanej z inflacją i wahaniami cen energii, technologia ta nadal zyskuje na popularności. Pompy ciepła, dzięki swojej efektywności i możliwości synergii z fotowoltaiką, stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania. Mimo wyzwań, jakie stoją przed branżą, znamiona wzrostu są zachęcające.

Jednakże, aby przewidzieć przyszłość, nie można ignorować aktualnej sytuacji na rynku. W obliczu rekordowej inflacji i niestabilności cen prądu i gazu, decyzje inwestycyjne stają się bardziej skomplikowane. Z drugiej strony, niepewność energetyczna może stymulować poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, a pompy ciepła mogą się okazać odpowiedzią na te wyzwania.

W takim kontekście, rok 2023 może okazać się punktem zwrotnym dla sektora pomp ciepła, podkreślając ich strategiczną rolę w przyszłości polskiego rynku energetycznego. A to, co niesie przyszłość, to być może jeszcze większe zainteresowanie tą technologią.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (wyłączono) pokaż wszystkie
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Nowi dyrektorzy górniczy i doktorzy. Wręczono też odznaczenia
27 listopada 2023
13,960 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]