Po sfinalizowaniu przekazania wytwórczych aktywów węglowych do NABE, Tauron zainwestuje przede wszystkim w modernizację i rozbudowę sieci elektroenergetycznych oraz rozwój nowych mocy OZE - zadeklarował w czwartek prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
W czwartek Tauron, podobnie jak inne kontrolowane przez Państwo grupy energetyczne, potwierdził kluczowe warunki transakcji sprzedaży Skarbowi Państwa swoich wytwórczych aktywów węglowych. Uzgodniono m.in. najważniejsze postanowienia umowy przedwstępnej oraz mechanizm rozliczenia zadłużenia wydzielanej spółki wobec Grupy. Wydzielone aktywa trafią do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
- Zrealizowaliśmy dziś kolejny kamień milowy w procesie transformacji sektora elektroenergetycznego. Wydzielenie węglowych aktywów wytwórczych, a wcześniej zakładów górniczych, umożliwi pogłębienie +zielonego zwrotu+ i zrealizowanie 48-miliardowego programu inwestycyjnego Grupy Tauron w perspektywie 2030 roku - skomentował prezes Paweł Szczeszek.
Jego zdaniem, zmiana w postrzeganiu polskich koncernów energetycznych przez instytucje finansowe, wynikająca z wydzielenia aktywów węglowych do odrębnego podmiotu, jest już widoczna, co potwierdza np. komunikat agencji ratingowej Fitch.
Fitch wskazuje, że dokończenie procesu wydzielenia aktywów węglowych poprawi nasz profil kredytowy. Wydzielenie tych aktywów będzie więc istotnym czynnikiem sprzyjającym pozyskaniu finansowania, a nawet niezbędnym w przypadku takich instrumentów finansowych jak np. zielone obligacje - dodał prezes Grupy Tauron. Podkreślił, że priorytetem inwestycyjnym będą sieci dystrybucyjne.
- Główny strumień finansowy skierujemy na sieci elektroenergetyczne, których przebudowa i modernizacja są warunkiem skutecznej transformacji energetycznej kraju. W ostatnich latach w dystrybucję zainwestowaliśmy 16 mld zł, a w kolejnych inwestycje te będą jeszcze większe - już w przyszłym roku sięgną rekordowych 3 mld zł. Środki te zostaną przeznaczone na przyłączenia nowych klientów, w tym OZE oraz modernizację i przebudowę sieci elektroenergetycznych w kierunku tzw. sieci inteligentnych - powiedział Szczeszek.
- Drugim priorytetem inwestycyjnym Taurona będzie rozwój nowych odnawialnych źródeł energii - zadeklarował prezes. Przypomniał, że w budowie są obecnie cztery farmy wiatrowe i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 300 MW.
- W przyszłym roku powinniśmy mieć z jednej strony zakończenie dużej części realizowanych projektów, a z drugiej portfel nowych inwestycji do realizacji. Rozbudowa OZE przy jednoczesnej stopniowej dekarbonizacji ciepłownictwa pozwoli na obniżenie emisyjności Grupy Tauron o 80 proc. do 2030 roku - wyliczył prezes Taurona.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zielone szaleństwo pod dyktando niedorozwiniętych z UE, mamy najdroższy prąd na świecie przez to Wasz OZE