Nie ustaje spór o sztolnie w górze Włodarz. Sprawę rozstrzygnął zimą Sąd Okręgowy w Legnicy na korzyść Lasów Państwowych. Mimo tego prywatna spółka nie udostępniła nieruchomości leśnej, na której znajdują się wyloty sztolni.
Podziemna trasa turystyczna we Włodarzu w Górach Sowich udostępniona została zwiedzającym w 2004 r. W następstwie różnicy zdań pomiędzy najemcą nieruchomości - spółką Muzealno-Górniczy Obiekt Projektu Riese „Olbrzym” Spółka z o.o. a Nadleśnictwem Wałbrzych to ostatnie postanowiło zakończyć współpracę i wypowiedzieć umowę. Po kilku latach procesu 20 lutego 2023 r. zapadł wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy (sygn. akt VI GC 274/19). Wyrok jest prawomocny, a żadna ze stron nie wniosła odwołania. Tym samym postępowanie zostało zakończone. Sąd stwierdził, że umowa najmu zawarta przez obydwie strony 1 czerwca 2003 r. jest umową zawartą na czas oznaczony. To oznacza, że jej termin upływał 31 maja 2023 r.
- Obecnie grunt jest użytkowany bezumownie. Nadleśniczy Nadleśnictwa Wałbrzych w związku z wygaśnięciem umowy 31 maja 2023 r. (pismo z 9 maja 2023 r., znak ZG.2217.7.2015.IG) zwrócił się do spółki Muzealno-Górniczy Obiekt Projektu Riese „Olbrzym” Spółka z o.o. o przedstawienie harmonogramu opuszczenia i wydania nieruchomości gruntowej w oddziałach 70 h, 75 c, 75 f, 78 a 78b obrębu leśnego Głuszyca, leśnictwa Jedlinka o łącznej powierzchni 1,69 ha. Ponadto decyzją Nr 24/2023 z 25 maja 2023 r. powołał Komisję ds. przejęcia gruntu wraz z infrastrukturą techniczną. Komisja, o której mowa, udała się na miejsce przedmiotowego terenu 1 czerwca 2023 r., jednak przejęcie nie doszło do skutku z uwagi na brak współpracy z dotychczasowym najemcą - informuje Mateusz Majchrzyk z Nadleśnictwa Wałbrzych.
Przejęcie nieruchomości na Włodarzu nie ma związku z przewidywanymi pracami leśnymi. Jak deklarują wałbrzyscy leśnicy, brak jest zaplanowanych zabiegów gospodarczych w obrębie przedmiotowego gruntu.
- Nadleśnictwo dąży do przejęcia przedmiotowego terenu. Wolą Nadleśnictwa Wałbrzych jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania obiektu - zapewnia Mateusz Majchrzyk z Nadleśnictwa Wałbrzych.
W celu realizacji planów, nadleśniczy Nadleśnictwa Wałbrzych podjął dwa istotne kroki. Decyzją Nr 25/2023 z 25 maja 2023 r. powołał Zespół ds. opracowania i wdrożenia planu zagospodarowania terenu wraz z infrastrukturą techniczną. Do zadań powołanego zespołu należy m.in. opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu w celu przygotowania obiektu do udostępnienia zwiedzającym, rozpoczęcie procesu realizacji planu zagospodarowania terenu oraz prowadzenie dokumentacji związanej z przygotowaniem koncepcji oraz jej realizacją.
Prócz tego nadleśniczy dokonał zmian w Regulaminie Organizacyjnym Nadleśnictwa Wałbrzych, rozszerzając strukturę Nadleśnictwa Wałbrzych o Ośrodek Turystyczno-Historyczny. Powołana przez Nadleśniczego Komisja po przejęciu nieruchomości i zakończeniu prac ma przekazać obiekt zespołowi, którego jednym z zadań będzie wdrożenie planu zagospodarowania terenu, celem udostępnienia go zwiedzającym.
Z otrzymanej z Nadleśnictwa Wałbrzych odpowiedzi nie wynika wprost, czy zwiedzanie ma się odbywać wyłącznie na powierzchni czy też tak jak dotąd prowadzona będzie podziemna trasa turystyczna. Leśnicy nie zadeklarowali wprost, że podziemia będą nadal udostępniane.
Włodarz to góra położona pomiędzy Głuszycą a Walimiem. Twórcą podziemnej trasy turystycznej jest Miłosław Krzysztof Szpakowski - prezes zarządu spółki Muzealno-Górniczy Obiekt Projektu Riese „Olbrzym” Spółka z o.o. z siedzibą w Wałbrzychu przy ul. Górniczej. Spółka założona została 8 kwietnia 2003 r. w Wałbrzychu. Jak wynika z informacji udostępnianych przez Krajowy Rejestr Sądowy, w zakresie głównej działalności spółki znajduje się działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych. Wśród innych zgłoszonych rodzajów działalności spółki znajdują się m.in. pozostałe górnictwo i wydobywanie czy też uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt i łowiectwo.
W ciągu ponad dziewiętnastu lat funkcjonowania trasy podziemnej sztolnie i korytarze we Włodarzu zostały zabezpieczone, turystom udostępniono pływanie łódkami po zalanej części podziemi, a także zamontowano schody umożliwiające wejście na tak zwany górny poziom podziemi. Wyrobiska otrzymały oświetlenie elektryczne, utworzono salę kinową i wykonano szereg innych prac. Tylko dzięki tym nakładom to zapomniane przez dziesięciolecia miejsce stało się kolejnym ważnym punktem turystycznym powiatu wałbrzyskiego. Formalnie konflikt nie dotyczył podziemnych wyrobisk, lecz terenu, na którym znajdują się wyloty sztolni. Spór pomiędzy nadleśnictwem a spółką Muzealno-Górniczy Obiekt Projektu Riese „Olbrzym” Spółka z o.o. powstał na tle oskarżeń o prowadzenie na Włodarzu działalności nielicującej z powagą miejsca, w którym to podczas drugiej wojny światowej prace górnicze wykonywali m.in. robotnicy przymusowi. Za niestosowne uznano takie wydarzenia, jak Sylwester na Włodarzu czy zawody w pływaniu w zalanej części podziemi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
LP zamiast lasami przejmują obiekty turystyczne typu Wilczyński Szaniec, Włodarz itp bo to złote jajka i nowe etaty.
No tak teraz jak wszystko zrobione to należy gościa załatwić i zabrać mu popularne turystycznie miejsce. Powagę miejsca ? A co robi nadleśnictwo z innymi sztolniami gdzie też pracowali więźniowie? Czy zabezpieczyli odpowiednio to miejsce czy menele mogą tam robić sobie biby? Sprawiedliwość ? Prawo ? Gdzie ?