Popołudniowe obrady jubileuszowej XX Szkoły Eksploatacji Podziemnej zdominowała tematyka techniki strugowej i praktycznego jej wdrażania w polskim górnictwie. Kwestia ta zainicjowała interesującą dyskusję wśród uczestników sesji.
Andrzej Tor, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, powiedział, że sytuacja zapotrzebowania na węgiel koksowy produkowany przez JSW, przy obecnej wielkości bazy zasobowej sprawia, że istnieje uzasadniona potrzeba eksploatacji pokładów o miąższości od 1 do 1,5 m. Stanowią one znaczący udział w bazie zasobowej kopalń należących do JSW. Prezes Tor przedstawił również dotychczasowe doświadczenia w zakresie stosowania techniki strugowej w kopalniach Zofiówka i Jas-Mos.
Szeroko o doświadczeniach w zakresie wdrażania technologii strugowej w Bogdance mówił Zbigniew Stopa – wiceprezes lubelskiej spółki. - Ściana o długości 250 m uruchomiona została w marcu ubiegłego roku, a docelowy wybieg wyniósł 1.750 m. Wynik ten został osiągnięty w październiku ubiegłego roku. Ściana ta w czerwcu 2010 r. przeszła pozytywnie test wydajności, który został określony na 10 tysięcy ton urobku przez trzy kolejne dni pracy. Natomiast w sierpniu test maksymalnej zdolności wydobywczej, która wyniosła blisko 17 tysięcy ton na dobę. Technika strugowa w Bogdance będzie wciąż doskonalona – powiedział Zbigniew Stopa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ta pseudo fascynacja techniką strugową dowodzi, że jesteście niedouczeni i nie znacie jej wieloletniej historii stosowania !!!