Co najmniej przez najbliższe sześć lat kopalnia Siltech w Zabrzu może uzyskiwać kolejne decyzje inwestycyjne na terenie byłej KWK Miechowice, na podstawie uzyskanej wiosną decyzji środowiskowej.
Siltech planował przyjrzeć się złożu pozostałemu po Kopalni Węgla Kamiennego Miechowice w Bytomiu. Niezbędnym elementem procedury było uzyskanie zielonego światła do dalszych działań ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Teren, który określono we wniosku, znajduje się na pograniczu Bytomia i Zabrza. Na powierzchni znajdują się tam stacja kolejowa Zabrze Biskupice na trasie Gliwice - Bytom, DK 88 Bytom - Strzelce Opolskie i DK 94 Zgorzelec - Korczowa, a także m.in. obiekty Elektrociepłowni Miechowice. Prócz tego bocznice kolejowe, drogi, nieużytki i tereny zalesione.
Od wpłynięcia wniosku kopalni do RDOŚ do wydania decyzji minęło osiem miesięcy.
- W odniesieniu do kopalni Siltech Sp. z o.o., po rozpatrzeniu wniosku z 13 października 2022 r. Zakładu Górniczego Siltech Sp. z o.o. z siedzibą w Zabrzu przy ul. Szybowa 2, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach 11 maja 2023 r. wydał decyzję, w której stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą.: „Projekt robót geologicznych dla rozpoznawania części złoża byłej Kopalni Węgla Kamiennego Miechowice w Bytomiu”. Decyzja stała się ostateczna z dniem 14 czerwca 2023 r. - informuje Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
Na jak długi czas wystarczy kopalni ta decyzja środowiskowa? Formalnie decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie ma terminu ważności. Przepisy określają jednak termin, w którym można ją wykorzystać w celu uzyskania kolejnej decyzji w procesie inwestycyjnym.
- Zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, termin, w którym decyzja środowiskowa mogła być wykorzystana w celu uzyskania kolejnych decyzji inwestycyjnych, wynosi 6 lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Termin ten może ulec przedłużeniu do lat 10 na wniosek strony pod warunkiem, że aktualne są warunki realizacji przedsięwzięcia określone w decyzji środowiskowej. O tym, czy te warunki są nadal aktualne, rozstrzyga organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach w drodze postanowienia - wyjaśnia Natalia Zapała z RDOŚ w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.