Dobre wiadomości dla pracowników. Emerytury pomostowe zostają. Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy o emeryturach pomostowych. Ustawa zapewnia też dodatkową ochronę związkowców w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Nowe regulacje zwiększają również roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich w związkach zawodowych z 500 zł do 840 zł.
Na obecnych zasadach emerytury pomostowe przysługują tym, którzy przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. To oznacza, że emerytury pomostowe mają charakter wygasający. Nowelizacja to znosi.
W uzasadnieniu do projektu zapiisano, że postęp technologiczny, który był zakładany w momencie wprowadzania przepisów ustawy, nie poprawił warunków pracy w stopniu upoważniającym do stwierdzenia, że warunki szkodliwe zostały wyeliminowane. Dlatego też stwierdzono, że należy znieść dotychczasowy ustawowy wymóg wykonywania wskazanej w prawie pracy wykonywanej przed dniem 1 stycznia 1999 r, jako warunku nabycia prawa do tzw. pomostówki.
Autorzy zmian w prawie uznali, że zmiany wymaga również - przewidziana w ustawie o emeryturach pomostowych - instytucja rekompensaty. Rekompensata to odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy o szczególnym charakterze. Dlatego w nowelizacji zapisano m.in., że okres takiej pracy, który uprawnia do ustalenia rekompensaty, musi przypadać przed 1 stycznia 2009 r.
Nowa ochrona związkowców będzie polegać na tym, że jeśli zostaną zwolnieni z pracy i zwrócą się o rozstrzygnięcie sporu do sądu to będą otrzymywali wynagrodzenie do momentu rozstrzygnięcia sądowego tak, żeby nie zostali bez środków do życia, bo sprawy w sądzie mogą się ciągnąć nawet latami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.