W piątek Sejm uchwalił ustawę nowelizującą prawo energetyczne z poprawkami. Dotyczy ona m.in. tzw. linii bezpośredniej, czyli takiej, która bezpośrednio łączy wytwórcę z odbiorcą energii.
W piątek Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. W czwartek sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zajmowała się rozpatrzeniem uchwały Senatu. W trakcie prac legislacyjnych Senat zgłosił 54 poprawki, część o charakterze merytorycznym. Większość została przyjęta, w tym poprawki dotyczące tzw. linii bezpośredniej.
W piątek podczas obrad plenarnych posłowie odrzucili m.in. poprawkę likwidującą konieczność posiadania koncesji na obrót energią elektryczną w przypadku wprowadzania do sieci elektroenergetycznej energii dostarczanej linią bezpośrednią. Negatywnie zaopiniowano np. poprawkę dotyczącą biogazowni ponieważ, jak tłumaczyła strona rządowa, spowodowałaby wzrost odmów przyłączenia biogazowni.
Ustawa przewiduje możliwość tworzenia obywatelskich społeczności energetycznych w formach spółdzielni, spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej, stowarzyszenia, z wyłączeniem stowarzyszenia zwykłego, spółki osobowej, z wyłączeniem spółki partnerskiej, oraz spółdzielni rolników. Przedmiotem działalności obywatelskiej społeczności energetycznej może być wytwarzanie, dystrybucja, obrót, agregacja, magazynowanie energii elektrycznej, realizowanie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz świadczenie usług w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych swoim członkom. Społeczność może działać w obrębie sieci jednego operatora systemu dystrybucyjnego.
W trakcie prac sejmowych rząd wniósł do ustawy autopoprawkę, w której opóźnia o rok - z 1 lipca 2024 do 1 lipca 2025 r. - uruchomienie Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii (CSIRE). Przepisy umożliwiające techniczną zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w ciągu 24 godzin mają obowiązywać od 2026 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.