Transformacja cyfrowa stanowi jeden z kluczowych sposobów na utrzymanie konkurencyjnej pozycji na rynku oraz sprostanie rosnącym oczekiwaniom konsumentów. Przedstawiciele branży produktów szybkozbywalnych chętnie wdrażają innowacyjne rozwiązania pozwalające zwiększyć efektywność produkcji. Jedną z metod umożliwiających podniesienie wydajności oraz jakości procesów jest wykorzystanie Motion Control – rewolucyjnej technologii przeznaczonej do automatyzacji sterowania ruchem maszyn. Jakie korzyści przynosi wdrożenie tego rozwiązania w branży FMCG?
Motion Control jednym z czynników optymalizacji produkcji w branży FMCG
Motion Control to automatyczny system sterowania odpowiedzialny za kontrolę parametrów maszyn, w tym ustawianie pozycji oraz prędkości. Sterowanie odbywa się przy pomocy elementów wykonawczych w postaci pomp hydraulicznych, aktuatorów liniowych czy silników elektrycznych. Precyzja i płynność ruchu wpływają na podniesienie jakości i efektywności procesów produkcyjnych. Wielkoseryjna produkcja w branży FMCG (https://cbrtp.pl/branza-fmcg) obejmuje liczne procesy takie jak cięcie, formowanie, napełnianie, powlekanie, sortowanie, pakowanie i wiele innych. Jeden błąd czy opóźnienie powoduje ryzyko dalszych problemów z ciągłością procesów. Precyzyjne sterowanie prędkością, położeniem i przyspieszeniem ruchów maszyn sprawia, że działania te są prowadzone w sposób dokładny i kontrolowany.
Wykorzystanie Motion Control w produkcji artykułów szybkozbywalnych stanowi jeden z istotnych czynników wpływających na wzrost wskaźników efektywności. Dokładne pozycjonowanie zapewnia minimalizację błędów, a powtarzalność umożliwia odtwarzanie zadanych parametrów dla wielu partii. Automatyzacja ustawień maszyn wpływa na zminimalizowanie liczby błędów, a co za tym idzie, zmniejszenie ilości odpadów oraz minimalizację strat energii. Kontrola procesów z użyciem technologii Motion Control pozwala także na wprowadzenie zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa takich jak ograniczenie prędkości, detekcja kolizji czy zabezpieczenia awaryjne gwarantujące bezpieczną pracę urządzeń oraz operatorów.
Transformacja cyfrowa (https://cbrtp.pl/transformacja-cyfrowa/) w branży FMCG – dlaczego jest niezbędna?
Automatyczny system sterowania ruchem maszyn stanowi jedno z rozwiązań transformacji cyfrowej stosowanej w nowoczesnych zakładach produkcyjnych. Przeniesienie zarządzania oraz kontroli procesów produkcyjnych z poziomu fizycznego do cyfrowego przynosi przedstawicielom branży FMCG liczne korzyści. Wdrożenie technologii Motion Control pozwala m.in.:
* zoptymalizować koszty produkcji
* zwiększyć wydajność procesów
* zwiększyć dostępność maszyn
* wyeliminować pomyłki związane z czynnikiem ludzkim
* zmniejszyć liczbę błędów
* zmniejszyć ilość wad i złomu.
Należy pamiętać, że opracowanie i wdrożenie systemu wymaga wiedzy oraz doświadczenia, dlatego stworzenie dedykowanego rozwiązania warto powierzyć specjalistom. Jednym z podmiotów oferujących opracowanie innowacyjnych technologii jest CBRTP specjalizujący się w działalności badawczo-rozwojowej. Dostęp do wykwalifikowanej kadry i nowoczesnego sprzętu umożliwia ekspertom przygotowanie dedykowanego rozwiązania dopasowanego do potrzeb oraz możliwości każdego zakładu.
W produkcji wielkoseryjnej każda sekunda jest na wagę złota. Wdrożenie innowacyjnych, cyfrowych rozwiązań do zarządzania i kontroli maszyn pozwala zoptymalizować koszty produkcji oraz utrzymać wymagające tempo procesów niezbędne do terminowego dostarczania produktów szybkozbywalnych na rynek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.