Od początku XXI wieku technika informatyczna i jej następstwa w postaci komputeryzacji, przetwarzania danych, zdalnego kierowania oraz wizualizacji i sztucznej inteligencji, mają coraz większe zastosowanie w górnictwie. Postęp ten jest szczególnie istotny w górnictwie podziemnym, gdzie warunki przestrzenne są ściśle ograniczone, a wszelkie inne zagrożenia bezpieczeństwa pracy poddane są ścisłym rygorom.
Okazuje się, że innowacyjne podejście specjalistów w obu tych branżach pozwala na odpowiednie dostosowanie wszelkich nowości do wymagań podziemnego górnictwa. Tak też popularne drony, które bez udziału człowieka mogą śledzić i rejestrować wszystko, co dzieje się na powierzchni ziemi, mogą mieć takie same zastosowanie w górnictwie.
Obszerną relację na temat zastosowania tego rodzaju urządzeń w górnictwie podziemnym zamieszcza The Canadian Institute of Mining, Metalurgy and Petroleum (CIM MAGAZINE - Underground aviation, 14 lipca 2023).
Na wstępie autorzy zastosowania podziemnego drona zastrzegają, że nie każdy z nich się do tego nadaje. Stabilność sygnału pilota i drona nie może być zagwarantowana. Ponadto, podziemny obszar kopalni jest wąski, a wymagania do ominięcia przeszkód są wyższe.
Potrzebny jest specjalny dron przeznaczony dla górnictwa. Taki, który może poruszać się pod ziemią w pozornie niemożliwych do dotarcia przestrzeniach, pokazując miejsca, gdzie (dosłownie) nikt nie może się dostać, i używając czujników, które „widzą” znacznie więcej, niż jest to możliwe ludzkim okiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.