W krakowskiej dzielnicy Kazimierz znajduje się ul. Węgłowa. Cztery kilometry dalej, w dzielnicy Płaszów, jest ul. Węglarska. Chociaż nazwy są bardzo podobne do siebie i mogą powodować pomyłki, nie ma możliwości zmiany. W Krakowie obowiązuje moratorium niepozwalające na zmianę istniejących nazw ulic.
- Do Urzędu Miasta Krakowa nie wpływały wnioski o zmianę nazw wyżej wymienionych ulic. Sprawa zmian nazw ulic została rozwiązana przez uchwały Rady Miasta Krakowa, które zabraniają zmian nazw ulic już istniejących – informuje Emilia Król z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Krakowie.
Wspomniany zakaz wprowadziła Uchwała nr LXX/650/05 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 stycznia 2005 r. w sprawie nazewnictwa ulic, placów i parków. W § 1 tej uchwały zapisano „moratorium w sprawie zmian nazw istniejących ulic, placów i parków, na terenie miasta Krakowa”.
Co ciekawe, w tym samym paragrafie wpisano „zasadę nie nadawania ulicom, placom i parkom nazw o znaczeniu, pisowni lub brzmieniu podobnym do nazw istniejących już w Krakowie”. Zgodnie z tym zapisem nie ma więc możliwości, aby np. obok Węgłowej i Węglarskiej, pojawiła się w Krakowie także ulica Węglowa.
Kiedy zostały nadane nazwy Węglarska i Węgłowa? Wiadomo, że ta pierwsza jest młodszą. Nazwa ul. Węglarska została umieszczone w Tymczasowym Wykazie Alfabetycznym ulic alei i placów z 15 czerwca 1953 r., a jej dawna nazwa to ul. Grochowa boczna. Natomiast ul. Węgłowa umieszczona jest już w spisie ulic z 1859 r.
Jak podaje Elżbieta Supranowicz w książce „Nazwy ulic Krakowa”, dzisiejsza ul. Węglarska powstała w XVIII w. Stanowiła najpierw część północnej pierzei znacznie większego wówczas rynku miasteczka Kazimierz, czyli obecnego pl. Wolnica w Krakowie. Na planie z 1785 r. traktowana była już jako przedłużenie ul. Piekarskiej i taką nazwę wtedy nosiła. Obecna nazwa ukształtowała się w połowie XIX w. Jako że położona była na rogu pl. Wolnica, stąd wzięła swą nazwę, gdyż słowo węgieł oznaczało róg lub narożnik.
Dosyć często zapisywano jej nazwę w błędnej formie jako ul. Węglowa, np. w publikacjach z lat: 1880, 1885, 1887 czy 1924. Nie ma ona jednak nic wspólnego z węglem. Co ciekawe, również podczas okupacji niemieckiej od 1939 do 1945 r. nosiła również nazwę Węgłowa.
Skąd się natomiast w Płaszowie wzięła nazwa ul. Węglarska – tego nie wiadomo.
Hipotetyczne pomyłki w kierowaniu korespondencji na ul. Węgłową zamiast na Węglarską mogą się zdarzyć, ale teoretycznie niewiele osób na tym ucierpi.
- Aktualnie przy ul. Węglarskiej na pobyt stały zameldowanych jest 7 osób, natomiast na ul. Węgłowej nikt nie jest zameldowany na pobyt stały – stwierdza Emilia Król z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Krakowie.
Jedno jest pewne. Spośród dwóch ulic o prawie bliźniaczo podobnych nazwach, chętniej przez turystów odwiedzana jest niezamieszkała formalnie przez nikogo ul. Węgłowa. Znajduje się ona bowiem w turystycznej części miasta.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.