Projekt o akronimie DynGOSP ma być narzędziem do dynamicznego zarządzania branżą węglową na wszystkich poziomach – od produkcji do odbiorcy końcowego. Realizuje go konsorcjum, w którego skład wchodzi Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Instytut Techniki Górniczej KOMAG, a pilotaż wdrażany będzie w spółce Tauron Wydobycie. W poniedziałek, 10 lipca, w Jaworznie podpisano porozumienie w tej sprawie.
Pełna nazwa projektu to: „Dynamiczne zarządzanie zapotrzebowaniem, produkcją, gospodarką zasobami i logistyką dystrybucji węgla kamiennego w gospodarce realizującej dekarbonizacyjny miks energetyczny”. Projekt realizowany jest przez konsorcjum, którego liderem jest Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, partnerem merytorycznym jest Ministerstwo Aktywów Państwowych, a partnerem naukowym Instytut Techniki Górniczej KOMAG.
Nowatorski projekt, który jego autorzy określają jako najważniejszy od lat w polskim górnictwie, doceniony został przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach IX konkursu – Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych pod nazwą „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków GOSPOSTRATEG”. NCBiR na jego realizację przyznał dofinansowanie w wysokości ponad 7 mln zł.
W uroczystej inauguracji projektu udział wzięli: Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, prof. Krzysztof Galos, dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, prof. Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, Jacek Pytel, prezes Taurona Wydobycie, Roman Gąska, wiceprezes Taurona Wydobycie, oraz Stanisław Kłysz, szef „Solidarności” w Tauronie Wydobycie.
Jak pokreślił dr inż. Artur Dyczko, który zarządza projektem, celem przedsięwzięcia jest opracowanie kompleksowego systemu zarządzania gospodarką węglem kamiennym w kraju, w relacji od złoża do odbiorcy końcowego, w perspektywie do roku 2050. Pilotaż w Tauronie Wydobycie ma potrwać 33 miesiące, a następnie – jeśli doświadczenia okażą się pozytywne – system ma zostać rozszerzony na wszystkich krajowych producentów węgla energetycznego.
Główne rezultaty projektu mają obejmować budowę nowoczesnej koncepcji zarządzania zasobami złóż węgla kamiennego, bazującej na opracowaniu dynamicznej bazy zasobowej węgla kamiennego określającej bezdyskusyjnie ilość zasobów wydobywalnych, oszacowanych zgodnie z procedurami wymaganymi przez międzynarodowy standard wykazywania zasobów JORC Code. Natomiast jego „sercem” będzie system zarządzania sektorem górnictwa węgla kamiennego w Polsce, obejmujący zapotrzebowanie, produkcję, składowanie, gospodarkę zasobami i logistykę dystrybucji.
– Naszym celem jest dostarczenie branży wydobywczej oraz właścicielowi (Skarbowi Państwa) innowacyjnej koncepcji gospodarki zasobami złóż węgla kamiennego w Polsce, wykorzystującej docelowo zestaw narzędzi do modelowania, planowania i harmonogramowania produkcji górniczej, pozwalających zweryfikować potencjał zasobowy posiadanych złóż i zaplanować jego optymalne wykorzystanie, zapewniające ostatecznie suwerenność energetyczną kraju – podkreślił w swoim wystąpieniu Dyczko.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.