W czerwcu br. w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono cztery ściany, których zasoby wynoszą 1,7 mln t węgla koksowego - poinformowała spółka w komunikacie.
Dwie ściany uruchomiono w ruchu Zofiówka. Ściana F-1 eksploatowana będzie do maja 2024 r., a jej zasoby sięgają 600 tys. t. Druga ściana w Zofiówce – B-1 ma zasoby 250 tys. t i zakończy eksploatację w marcu przyszłego roku.
W ruchu Borynia ruszyła ściana C-25 z zasobami 390 tys. t. Ściana ma zakończyć eksploatację w marcu przyszłego roku. Natomiast w ruchu Bzie rozpoczęła eksploatację ściana N-1 z zasobami około 450 tys. t.
Ponadto, 30 czerwca w ruchu Knurów rozpoczęto akcję odtamowania i przewietrzenia rejonu ściany 34, w której na początku marca bieżącego roku doszło do pożaru. Wizja lokalna potwierdziła możliwość wznowieniu eksploatacji na koniec sierpnia 2023 r. Zasoby ściany 34 to około 740 tys. t.
- Aktualnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej eksploatację prowadzimy 24 ścianami. Wielkość wydobycia, jakie osiągamy, jest na zakładanym przez nas poziomie – powiedział Edward Paździorko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.
Wpływ na poziom wydobycia w kopalniach JSW ciągle mają zdarzenia z roku 2022 w ruchu Zofiówka oraz KWK Pniówek. Zarząd spółki musiał wówczas podjąć decyzję o przemodelowaniu niektórych frontów robót. Niemniej jednak, w dalszym ciągu aktualne są założenia przyjętej w roku 2022 strategii, zgodnie z którą spółka ma osiągnąć poziom wydobycia w wysokości 16 mln t w roku 2026. Osiągnięcie założeń dotyczących poziomu wydobycia jest zależne od warunków geologiczno-górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A co porabia pan kałuża specjalista górnik w JSW jaka ma stawkę jakie auto służbowe i ile sekretarek