W poniedziałek, 26 czerwca, wraca kultowa trasa w nowej odsłonie „Podziemna podróż w czasie”. W liczących sobie ponad dwieście lat podziemiach Sztolni Królowa Luiza wybierzecie się w podróż do przeszłości i z powrotem.
W podziemnych wyrobiskach sztolni, pod okiem doświadczonego przewodnika, będzie można posłuchać, zobaczyć i dotknąć historii!
- Zobaczycie węgiel, wszędzie węgiel, wszędzie świeci. Na zdjęciach można zobaczyć, jak wyglądała sztolnia w momencie rewitalizacji. Drewno było podstawowym budulcem zabezpieczające strop. Drewno gadało z górnikiem, rozprawiało, ino trza było go dobrze słuchać. Jak się go słuchało, to wiedziało się, kiedy uciec, jak zaczęło mocniej trzeszczeć, trzeba było uciekać. Mamy tu oryginalny chodnik z XIX w., który odkryto w czasie rewitalizacji sztolni - z zaciekawieniem opowiada Roman Chytry, przewodnik w Muzeum Górnictwa Węglowego - były górnik, który wie, o czym mówi, bo na kopalni przepracował do emerytury.
Nowa trasa to opowieść o czasach, kiedy znane mieszkańcom i gościom obecne oblicze Zabrza zupełnie nie przypominało tego, co widzimy na co dzień. To opowieść o tym, jak rewolucja przemysłowa wpłynęła na codzienność zwykłych ludzi i zmieniła życie milionów.
Na początek przeniesiemy się do XVIII w., aby następnie krok po kroku przesuwać się w czasie i poznawać kolejne tajemnice sztolni i odkrywać kolejne karty historii Górnego Śląska. Niezwykłe miejsca, ukryte na co dzień, podziemne tajemnice, prawdziwe historie i świadomość, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, to gwarancja niezapomnianych przeżyć.
Podczas „Podziemnej podróży w czasie” można:
- zobaczyć miejsca, które liczą sobie ponad 200 lat,
- poznać historię lamp górniczych,
- odwiedzić nietypowy, bo podziemny port,
- spędzić aż dwie godziny w miejscu do niedawna niedostępnym dla innych,
- przespacerować się chodnikiem w całości wykutym w węglu,
- posłuchać dźwięków kopalni,
- przejechać się podziemną kolejką górniczą.
Sztolnia Królowa Luiza, jak również Kopalnia Guido są obiektami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.