Senat w czwartek, 22 czerwca, zaproponował poprawki do ustawy o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe. Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe w związku z rozwojem OZE.
Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 94 senatorów, jeden był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
Zgłoszone przez Senat poprawki miały głównie charakter redakcyjny.
Zgodnie z nowelą, do strategicznych inwestycji w tym zakresie zaliczać się mają również linie 110 kV zarządzane przez operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD). Ustawa zakłada także nadanie OSD możliwości korzystania z przepisów specustawy. Dotychczas mógł z nich korzystać tylko operator sieci przesyłowej. W załączniku do ustawy wymieniono 81 takich inwestycji.
Nowe przepisy mają doprowadzić do istotnego obniżenia obciążeń administracyjnych nakładanych na inwestorów w zakresie infrastruktury elektroenergetycznej przy jednoczesnym braku dodatkowego obciążenia organów wydających decyzje.
Ustawa ma przyczynić się do regionalnego rozwoju przez umożliwienie przyłączeń nowych podmiotów, w tym podmiotów gospodarczych, do sieci elektroenergetycznej.
Nowe przepisy mają pozwolić zarówno na przyłączanie nowych, dużych podmiotów do sieci operatorów systemu dystrybucyjnego, jak również zwiększyć chłonność sieci pod względem rosnącego udziału energetyki prosumenckiej w Polsce.
W trakcie prac nad ustawą w Sejmie dopisano do niej rozdział, który rozszerza zakres działania specustawy na linie dystrybucyjne, ale nie wszystkie, a tylko te, które są bezpośrednio związane z systemem sieci przesyłowych i umożliwiają rozprowadzenie mocy.
W ustawie znalazł się też przepis, na mocy którego wykaz strategicznych inwestycji określi - w drodze rozporządzenia - Rada Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw energii.
Nowe przepisy pozwolą również na przekazywanie danych na potrzeby centralnego systemu informacji dla rynku energetycznego. Chodzi m.in. o zgodę osób fizycznych będących klientami na przekazywanie danych osobowych. Nowela odnosi się ponadto do budowy linii przesyłowych w województwach lubelskim i łódzkim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.