W województwie śląskim aż 82,5 proc. emerytów otrzymuje świadczenia z ZUS na konta bankowe. W rankingu województw to trzeci wynik w kraju. W gronie 20 miast i powiatów w Polsce o najwyższym stopniu ubankowienia seniorów, aż dziewięć jest na Górnym Śląsku - czytamy w informacji prasowej.
Choć liderami ubankowienia w kraju są emeryci z województwa opolskiego (84,4 proc.), to na podium są świadczeniobiorcy, których obsługują oddziały ZUS w województwie śląskim.
- Dokładnie 82,5 procent emerytów z województwa śląskiego zdecydowało, że chce dostawać swoje należności z ZUS drogą elektroniczną czyli na wskazane konto w banku. Szczególnie wysoki odsetek nowoczesnych seniorów jest w Jastrzębiu-Zdroju i Żorach, gdzie odpowiednio aż 91 procent i 90,5 procent emerytów jest ubankowionych. To zdecydowanie najwyższy wskaźnik w kraju – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
W ścisłej czołówce pod tym względem są też świadczeniobiorcy z powiatu wodzisławskiego i Tychów. Tam około 88 proc. odbiorców woli dostawać świadczenie drogą elektroniczną niż od listonosza. W czołowej 20-tce miast i powiatów w Polsce o najwyższym stopniu ubankowienia emerytur są też Gliwice (87,6 proc.), Rybnik, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie i seniorzy z powiatu mikołowskiego. Wszędzie tam ponad 86 proc. emerytów zadeklarowało otrzymywanie świadczeń bezgotówkowo, przelewem na konto.
W województwie śląskim najmniej „cyfrowych” seniorów jest w powiecie częstochowskim, gdzie tylko 66,5 proc. emerytów wskazało na elektroniczną formę otrzymywania świadczeń. Powiat częstochowski jako jedyny z województwa śląskiego jest w grupie 20. polskich powiatów i miast o najniższym wskaźniku ubankowienia.
W Polsce świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy południowo-zachodniej oraz północno-zachodniej Polski. Poziom ubankowienia emerytów jest najwyższy na terytorium województw opolskiego (84,4 proc.), dolnośląskiego (82,7 proc.) i śląskiego (82,5 proc.). Najskromniej w kwestii ubankowienia prezentują się emeryci z województwa świętokrzyskiego, gdzie tylko 72,6 proc. z nich otrzymuje pieniądze z ZUS na konto w banku. W Polsce powiatowej zaś, najniższy w kraju odsetek seniorów, którzy zadeklarowali otrzymywanie emerytury elektronicznie mieszka w powiecie radomskim w województwie mazowieckim. Zaledwie 58,6 proc. z nich wybrało taką właśnie opcję.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.