Przebudowywany, opuszczony wcześniej budynek głównego dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej (Śląskie) zostanie otwarty dla podróżnych przez spółkę PKP SA latem 2023 r. - poinformował w czwartek prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.
Moment, w którym w oczekiwaniu na pociąg przysiądziemy w dworcowej poczekalni i bilety kupimy w kasie na dworcu, jest coraz bliższy. Wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe w przestrzeniach, które będą ogólnodostępne. Finiszują także prace przy budowie tzw. poczekalni letniej połączonej z wiatą rowerową - napisał na swoim facebookowym profilu Bazylak.
Jak zapowiedział, przed budynkiem zostanie niebawem ułożona nawierzchnia, a w otoczeniu dworca pojawi się mała architektura. Trwa także montaż iluminacji elewacji i monitoringu.
Od Bartłomieja Sarny z PKP SA otrzymaliśmy informację, że zakończenie inwestycji i otwarcie dworca nastąpi latem. Konkretną datę dostaniemy po zakończeniu wszystkich odbiorów - wyjaśnił Bazylak. Pierwotnie spółka zapowiadała zakończenie prac, które wpisują się w większą inwestycję komunikacyjną lokalnego samorządu, w pierwszej połowie 2023 r.
Dąbrowa Górnicza to najbardziej wysunięty na północny wschód duży ośrodek Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Kilka lat temu tamtejszy samorząd rozpoczął program Promowanie zielonej mobilności... zakładający budowę oferty komunikacji zbiorowej konkurencyjnej dla transportu indywidualnego.
Miasto w 2017 r. nawiązało współpracę ws. przedsięwzięcia ze spółkami PKP Polskie Linie Kolejowe oraz PKP SA. Kluczowym założeniem Promowania zielonej mobilności stała się poprawa dostępności dąbrowskich dworców: w centrum i dzielnicach Gołonóg oraz Ząbkowice (wszystkie położone są na głównej linii kolejowej Gliwice - Katowice - Częstochowa).
Następnie miasto oraz PKP PLK w uzgodnieniu przygotowały projekty, a potem przetargi na prace, które w Ząbkowicach (gdzie obejmowały głównie nowy układ komunikacyjny) zostały zakończone w 2019 r., a w centrum i Gołonogu trwają, dobiegając końca, od 2020 r. W ramach tych inwestycji powstają drogi, parkingi, przystanki autobusowe, tunele pod torami w miejsce przejazdów oraz połączenia piesze i rowerowe.
Równoległa współpraca miasta z PKP SA dotyczy przygotowania rewitalizacji dwóch dąbrowskich dworców: zabytkowego dworca Dąbrowa Górnicza oraz dworca Dąbrowa Górnicza Gołonóg. Uzgodniono inwestycje mające umożliwić przywrócenie obsługi pasażerskiej w obu budynkach, umieszczono też oba obiekty w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.
Plac budowy przekazano wykonawcy robót budowlanych w grudniu ub. roku.
Pochodzący z 1888 r. dworzec na dawnym szlaku kolei warszawsko-wiedeńskiej przechodzi metamorfozę z poszanowaniem jego historycznego charakteru; przede wszystkim przywrócona zostanie w nim obsługa podróżnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.